Červenec 2008
P Ú S Č P S N
    Srp »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

výlet na Rabí

Na druhý červencový víkend k nám do Plané dorazil můj spolucestovatel Michal. Už dlouho jsme plánovali výlet do německých Alp na pohádkový zámek Neuschwanstein, ale nakonec z toho ani tentokrát nic nebylo. Jednak nás odradila předpoveď počasí, která meteorologům bohužel výjmečně vyšla, a také jsme se (oprávněně) obávali přetížených německých a rakouských dálnic, neboť v několika spolkových zemích právě začínaly letní prázdniny. Proto jsme se v sobotu ráno vydali na o něco kratší výlet ke zřícenině hradu Rabí.

Naše trasa vedla z Plané nad Lužnicí přes Stádlecký most do Opařan a dále přes Písek, Strakonice a Horažďovice až do nevelké obce Rabí, jejíž dominantou je největší hradní zřícenina v Čechách, tyčící se v nadmořské výšce 475m na nevysokém návrší nad řekou Otavou. U vchodu nás mile překvapila skutečnost, že do veškerých prostor hradu mají přístup krom lidských návštěvníků i jejich čtyřnozí kamarádi, takže s námi mohla prohlídku zříceniny absolvovat i naše kokršpanělí slečna Chelsea. Nutno podotknout, že Chelsinka měla z této skutečnosti velkou radost a s chutí využila travnaté nádvoří k vykonání důležité tělesné potřeby. Ještě že měla Radka s sebou papírové sáčky :-)

hradní nádvoří

V rámci prohlídky jsme postupně absolvovali dva okruhy. První nás zavedl do čtyř místností Břeňkova paláce, na vyhlídkouvou terasu, do sklepení a také do hladomorny. Druhý okruh, jehož hlavní částí byl výstup na 26m vyskou věž, jsme absolvovali už jenom s Michalem a v rámci exkurze jsme si prohlédli mimo jiné hradní parkán, nádvoří se 60m hlubokou studnou a také nejspodnjěší části hradního sklepení s přírodní krápníkovou výzdobou.

Rabí - palác

Po dobrém obědě v podhradí jsme se ještě vydali na nedalekou rozhlednu Svatobor, jejíž silueta nás zaujala už při krásném panoramatickém výhledu z hradní věže. Rozhledna se nachází na stejnojmenném kopci nad Sušicí v nadmořské výšce 845m a vede k ní klikatá strmě stoupající asfaltová silnička. Samotná rozhledna je vysoká 31,6 metrů, takže její vyhlídková plošina v nadmořské výšce 871m.n.m. nabízí úžasné výhledy na nedaleké šumavské kopce i na samotnou Sušici.

Rabí - panorama vesnice z hradní věže

Na zpáteční cestě, která vedla přes Kašperské Hory, Vimperk, Bavorov, Vodňany a Týn nad Vltavou, nás už definitivně dohnal déšť, který se nás nakonec držel až do Plané. Ovšem povedený výlet nám už zkazit nemohl…

Přilládám několik zajímavých odkazů:
historie hradu Rabí - krátká verze, dlouhá verze
hrad Rabí na http://www.pruvodce.com/rabi/
Okolí Sušice

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>