Listopad 2008
P Ú S Č P S N
« Zář   Pro »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Podzimní Nitra

Už se to pomalu stává tradicí, že první listopadový víkend trávíme s Radkou a našimi čtyřnohými chlupatými mazlíčky v Nitře. Na zdejším výstavišti totiž probíhá tradiční mezinárodní výstava psů a na ni obvykle druhý den navazuje klubová výstava anglických kokršpanělů. A protože já výstavní dění nesleduji v celém rozsahu, mám obvykle dostatek času abych opustil výstavní areál a vydal se do města.
Musím se přiznat, že letos se mi do Nitry zrovna dvakrát nechtělo - město jsem si docela podrobně prohlédnul už loni a ani na žádný obsáhlejší výlet po okolí jsem zrovna neměl náladu. Navíc jsme se rozhodli, že je zbytečně trávit na Slovensku dvě noci, a tak jsme z Plané nad Lužnicí vyrazili sice až v sobotu, ale zato pekelně brzy ráno. Naštěstí je Nitra výtečně dopravně dostupná - od Humpolce přes Brno a Bratislavu se jede pouze po dálnici resp. rychlostní silnici, takže se dá celá trasa po ránu zvládnout za nějakých 200 minut.

typické nitranské panorama - Mariánské sousoší a hrad

V sobotu nám zrovna dvakrát nepřálo počasí. Téměř celou cestu pršelo a také nad Nitrou se stahovala temná mračna nevěstící nic dobrého. Na druhou stranu jsem si řel, že i zamračená obloha může mít při focení něco do sebe a vyrazil jsem do města. Tentokrát jsem se zaměřil na Horní město - to znamená oblast v těsném okolí hradu nad Župním palácem. Už doma jsem si naplánoval, že bych mohl nafotit 360° panorama Pribinova náměstí a aktuální počasí k tomu bylo téměř ideální. Díky dešťovým přeháňkám bylo náměstí liduprázdné a také odpadl problém s ostrým sluncem při snímání jihovýchodních partií prostranství. Panorama jsem nakonec nafotil ve třech řadách nad sebou, tudíž bylo zapotřebí 78 fotografií. Jak jejich spojovaní dopadlo můžete posoudit zde - jedná se o panorama ve formátu Quick time virtual reality (QTVR), tudiž je k jeho prohlížení zapotřebí nainstalovat Quick time.

Mariánské sousoší z roku 1750

Z Pribinova náměstí jsem posléze vystoupal až na hrad. V jeho těsném sousedství mě mile překvapila dokončená rekonstrukce barokního Mariánského sousoší, které tu v roce 1750 nechal postavit biskup Esterházy. Ještě loni morový sloup s nádhernými reliéfy zakrývalo bednění, ale letos jsem si už celé dílo mohl prohlédnout v celé jeho kráse. Panorama s Nitranským hradem v pozadí vypadá opravdu působivě!
Díky podmračenému počasí jsem při focení uplatnil techniku HDR - tj. snímání scény ve třech různých expozicích a následné softwarové spojení. Pro záběry hradu a sousoší se tato technika ukázala být v dané situaci idální.

Pribinovo náměstí, uprostřed Malý seminář, vpravo socha knížete Pribiny

V neděli jsme se probudili do úplně jiného dne. Po zamračené oboloze ani památky a tak jsem opět vyrazil do Horního města, abych stejné lokality nafotil za naprosto odlišných světelných podmínek.
Výsledkem mého fotografického snažení je malá fotogalerie, kterou si můžete prohlédnout na adrese http://nitra.pavelj.cz/
O tom, jak se Radce dařilo na výstavách se dočtete na jejím blogu - http://blog.kokrspanel.com/2008/11/03/uspesny-vikend-v-nitre/

Pro případné milovníky psů přidávám odkazy na výsledky obou listopadových výstav:
Mezinárodní výstava - http://www.kokr.kchls.cz/index.php?page=mvp-nitra-1-11-2008
Klubová výstava - http://www.kokr.kchls.cz/index.php?page=kv-nitra-2-11-2008
Výsledky klubové výstavy přímo na webu slovenského Cockerspaniel clubu (s fotografiemi) - http://www.cockerspaniel.sk/klubvystavy.htm

A zde je několik odkazů týkající se Nitry samotné:
Oficiální web - http://www.nitra.sk/
Nitranský informační systém - http://www.nisys.sk/
Moje návštěva Nitry v roce 2007 - http://svk.pavelj.cz/nitra.htm

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>