Prosinec 2008
P Ú S Č P S N
« Lis   Led »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Zákryt Venuše Měsícem

V pondělí 1.prosince 2008 jsem připravil svůj Sky-Watcher do pohotovostní polohy, protože se na obloze schylovalo k docela zajímavému představení. Nad jihovýchodním horizontem se totiž odehrálo setkání Měsíce, Jupitera a Venuše. Navíc měl náš odvěký souputník zhruba na 73 minut Venuši zcela zakrýt!

aktuální konfigurace planet 2.prosince podle Google Earth

Počasí tentokrát vyšlo výborně, všechny tři planety hned v podvečer jasně zářily na obloze osvětlené posledními paprsky zapadajícího Slunce.  Přiližování Venuše k temnému okraji Měsíce se dalo ideálně pozorovat použitím 25mm okuláru, což při 900mm ohniskové vzdálenosti znamenalo 36ti násobné přiblížení. Temný okraj Měsíce byl v dalekohledu velice dobře patrný a jasný kotouč Venuše se ho začal dotýkat v 17 hodin 12 minut. Na smotný zákryt jsem ovšem použil 10mm okulár. Při docíleném 90ti násobném zvětšení skvěle vyniklo celé úžasné přírodní představení. Venuše se začala pomalu nořit za Měsíc a její kotouč začal být postupně ukrajován až po necelé minutě zcela zmizel. Na obloze zbyla jen temně chladná tvář našeho odvěkého souputníka.

Ještě než jihovýchodní oblohu zakryla oblačnost, namířil jsem dalekohled na Jupiter. Poblíž jeho velkého kotouče byly velice dobře patrné dva měsíce - Ganymede a Calisto. Krátce jsem ještě zacílil na povrch našeho Měsíce, kde bylo podél rozhraní světla a stínu krásně plasticky vidět několik kráterů. Víc už ale přicházející oblačnost neumožnila. Měsíc i obě další planety se beztak začaly přiližovat horizontu a tak “východ” Venuše spoza Měsíce v 18 hodin 25 minut už pozorovat nešlo.
Každopádně bylo nebeské představení 1.prosince naprosto úžasné! Jediným zklamáním byla vybitá baterie foťáku, kterou jsem po návratu z Nitry jaksi pozapomněl dobít. Snad příště - Měsíc zakrývá některou z planet několikrát do roka, takže nezbývá než čekat na další podobně zajímavé představení…

Zde je několik zajímavých odkazů:
Fotografie z konjunkce planet - http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=2957
Informace o zákrytu Venuše na stránkách Štefánikovy hvězdárny
Zajímavé fotografie z přiblížení třech planet - Sina.com

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>