Prosinec 2008
P Ú S Č P S N
« Lis   Led »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Pozorování Venuše a Jupitera

Po vzájemném setkání s Měsícem tvoří i v těchto dnech planety Venuše a Jupiter zajímavé duo, které je dominantou podvečerní oblohy na jihozápadní straně. Škoda, že se obě pohybují dost nízko nad obzorem a tudíž poměrně brzy zapadají. Naštěstí jsou před 18.hodinou ještě dostatečně vysoko na to, aby se daly pozorovat.

Venuše a Jupiter na podvečerní obloze

Pro pozorování Jupitera jsem použil 10mm okulár (90ti násobné zvětšení) a výsledkem bylo pozorování nejen této zajímavé planety, ale především všech tzv.Galileových měsíců - tj.Ganymeda, Europy, Calista a Io. Všechny byly včera v ideálním postavení, takže byly velice dobře patrné - první tři se nacházely na levé straně a Io na pravé starně Jupitera. Galileo tyto měsíce pozoroval poprvé již 7.ledna 1610, ale až po mnoha opakovaných pozorováních teprve zjistil, že se nejedná o hvězdy, ale právě o Jupiterovy měsíce. Pro astronomii to byl vskutku převratný objev, neboť bylo poprvé dokázáno, že ve vesmíru existují tělesa, která neobíhají Zemi. 
 

pozice Galileových měsíců 9.12.2008 - zdroj Stellarium

Při použití čočky Barlow, která zvětšení dalekohledu zvyšuje na dvojnásobek, byly na Jupiteru patrné i hrubé obrysy pruhů, které jsou tvořeny mohutnými atmosferickými bouřemi.

Venuše je velice jasně zářící objekt (magnituda -4,11!), takže jsem pro její pozorování raději použil měsíční clonu. Při použití 10mm okuláru bylo velice dobře patrné rozhraní světla a stínu.
V dalších dnech se chystám na pozorování planet Uran a Neptun. Druhá jmenovaná se momentálně nachází v souhvězdí Kozoroha a také ona se v podvečer pohybuje poměrně nízko nad horizontem, i když o dost výše než Venuše. Neptun má magnitudu pouze 7,94, takže jeho hledání nebude snadné a bude třeba počkat na nějakou obzvláště jasnou noc. Uran je k nám blíž a tudíž je i něco silnější (magnituda 6,03). V současné době se nachází nad souhvězdím Vodnáře a za horizont zapadá až zhruba ve 22:40hod. Obě planety se pohybují na jihozápadní části oblohy.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>