Únor 2009
P Ú S Č P S N
« Led   Bře »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Love etc.

Britské duo Pet Shop Boys letos vydává v pořadí již desáté studiové album (nepočítám-li kompilace a remixová alba) a všichni fanoušci (včetně mě) se pomalu ale jistě dostávají do stavu plné pohotovosti. Vydání alba totiž neznamená pouze pár písniček na cédéčku (jak jsme zvyklí z našich zaostalých luhů a hájů), ale znamená to také singly, bonusové skladby, remixy a jak jsme si u několika posledních alb zvykli i nějaký ten disk navíc. Letošnímu albu bude předcházet pilotní singl “Love etc.” Světová premiéra byla ohlášena na 9.února a měla se odehrát na britské stanici BBC2 v hudebním bloku Kena Bruce někdy mezi 9:30 a polednem. Nakonec “to prasklo” o nějaký ten den dříve a nová skladba se ve čtvrtek večer objevila na Youtube. Link nepřidávám, protože už tam není, ale i tak si za necelý den novinku, byť v ne zcela dokonalé kvalitě, mohlo poslechnout více než 16 000 uživatelů!

Podle stopáže bych řekl, že se jednalo o rip holandského promo singlu, který vyšel již před několika dny (Parlophone; CDRDJ 6765). Osobně se domnívám, že na této řekněme předpremiéře není nic špatného, protože takové preview může fanoušky jenom pozitivně naladit. Ti, kdo si chtějí singl koupit - a mezi tyto nadšence se počítám i já, si ho stejně koupí, a pro žádného interpereta asi není lepší reklama, než masově sledovaný server Youtube. Vlastně bych se vůbec nedivil, kdyby se potvrdila odpolední úvaha mého kamaráda, moderátora rádia Impuls, Fandy Matějíčka a šlo o předem připravený tah vydavatelství Parlophone/EMI :-) .
A co říci o samotné skladbě? Zvuk je hodně elektronický a tempo je podobné singlu z roku 1993 “Can You Forgive Her?”. Nicméně lze jen potvrdit slova Neila Tennanta, že nový singl zní naprosto odlišně od ostatních PSB skladeb. Rozhodně nejlepší pasáží je velice chytlavý podbízivý refrén se sborovým skandováním, který ve tvorbě Pet Shop Boys rozhodně nemá obdobu (no, vzdáleně to snad může připomínat jenom “Go West”). Neříkám, že se “Love etc.” stane mojí nejoblíbenější PSB skladbou - čelní pozice zůstávají neochvějně neohrožené, ale rozhodně se jedná o velice příjemný a poslouchatelný počin, který si jistě najde spoustu posluchačů.

Na závěr ještě doplním, že kromě osvědčeného tandemu Tennant/Lowe se na této novince autorsky podílel také produkční tým Xenomania, který v minulosti spolupracoval například s Kylie Minogue, Cher, Sugababes, Girls Aloud, Shakinem Stevensem nebo se skupinou Texas. Samotný singl (tj.CD a vinyl) vychází 16.března a kromě čerstvě profláknuté titulní skladby přinese také dva bonusy (nebo chcete-li terminologií 7″ vinilových singlů - béčka): “We’re All Criminals Now” a “Gin and Jag”. Jako remixéři nového singlu jsou ohlášení samotní Pet Shop Boys a také Gui Boratto, který remixoval loňský singl “I´m In Love with the German Film Star”, který v produkci Pet Shop Boys nazpívala Sam Taylor-Wood.

Na závěr pár zajímavých odkazů:
Oficiální web Pet Shop Boys - http://www.petshopboys.co.uk/
Český web o Pet Shop Boys - http://www.petshopboys.cz/
Otázky a odpovědi o singlu “Love etc.” na serveru PupJustice
Velice detailní PSB diskografie - http://www.psb-discography.com/
PSB Song by song commentary - http://www.geowayne.com/psbhtml.htm

PS 8.2.: Během víkendu se na Youtube objevilo hned několik nových uploadů, takže stačí do vyhledávání zadat pouze vhodná klíčová slova :-) . Jinak na internetu je již ke stažení promo singl v kvalitě 320kbps a dokonce první (byť amatérský) extended remix!

2 comments to Love etc.


  1. Únor 8th, 2009 v 10:23 pm

    Po sérii nevýrazných singlů z období Release je tento singl takovou vlaštovkou, že deska by mohla být povedená. Po několika protočení Love etc. to vypadá na skladbu, kterou si budu muset ‘šlehnout’ několikrát denně do sluchátek, abych poslechl ten vydařený refrén.

  2. admin
    Únor 8th, 2009 v 10:55 pm

    No, když v Popjustice vybírali tři nejlepší skladby nového alba, tak Love etc. mezi nimi nebyla. Tudíž při kvalitách pilotního singlu by to album mohlo být fakt výborný! Ale s očekáváním bych to raději nepřeháněl, Release a ty krysy v metru mám ještě pořád v živé paměti :-) Člověk nikdy neví, jaký originální (=šílený) nápad zase hoši za La Manchem dostanou :-)

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>