Únor 2009
P Ú S Č P S N
« Led   Bře »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Blu-ray - první dojmy

Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden … blu-ray! O víkendu jsme nedolali vábení nového formátu třetí generace a v sobotu jsme s Radkou vyrazili koupit blu-ray přehrávač. Volba nakonec padla na Sharp BD-HP21SB, což sice není v daném oboru žádný přeborník, ale zároveň to také není žádné “ořezávátko”. A abychom mohli přehrávač dostatečně otestovat, pořídil jsem do naší bohaté filmotéky také první blu-ray disk…

Sharp BD-HP21SB

První dojmy

Pro první testování jsme zvolili film Mumie, který máme oba docela rádi, a který jsme dosud měli vypálený pouze na stařičkém DVD nosiči značky Gigamaster. Blu-ray disk nabízí oproti DVD obraz ve vysokém rozlišení 1080p, zvuk ve formátu DTS Master Audio HD (Angličtina), Dolby Digital 5.1 (Čeština + dalších pět jazyků) a Dolby Digital 2.0 (Ruština + exotická Thajština). Nechybí ani dost obsáhlá (více než hodinu dlouhá) bonusová část, to vše na disku s kapacitou 25GB.
Na první pohled diváka ohromí skvělá kvalita obrazu - úžasná ostrost a prokreslení i do těch nejmenších detailů. Ovládání blu-ray disku samozřejmě funguje na stejném principu jako u DVD, navíc je tu funkce Bonus View, která odpovídá profilu 1.1 (zobrazení bonusového materiálu technoligií PiP - picture in picture). Pochopiteně je zapotřebí, aby tento profil podporoval přehrávač, což ještě není úplně u všech značek samozřejmostí, ale v případě našeho Sharpu je tato podmínka beze zbytku splněna.
Neduhem většiny současných blu-ray přehrávačů je zatím pomalejší načítání disků. Oproti starším modelům, které se prodávaly loni, už sice nehovoříme o minutách ale o sekundách, přesto je ještě doba potřebná k uvedení do provozu (tj.zobrazení hlavního menu) znatelně delší, než jsme zvyklí u DVD přehrávačů. Vyjímkou není ani náš Sharp. Doba načítání disku ale samozřejmě nemá žádný vliv na kvalitu celé reprodukce, která je prostě famózní!

Co se zvukem

Před nákupem přehrávače jsem potřeboval vyřešit otázku, co se zvukem. Protože se nám nechtělo pořizovat nový AV receiver potažmo reprosoustavu, rezignovali jsem prozatím na audio formáty typu Dolby True HD nebo DTS Master Audio HD a rozhodli jsem se coby receiver využít naše staré dobré domácí kino Pioneer s dekodérem Dolby Digital a DTS. Abychom alespoň tyto zvukové formáty dokázali přivést z blu-ray přehrávače, bylo třeba zakoupit optický digitální kabel, jehož použití bylo doporučeno i v návodu. Bohužel se po propojení příslušných konektorů žádný zvuk nepřenášel a dosud nepřenáší, tudíž otázku použití optického kabelu nechávám otevřenou, dokud ji nevyřeším po konzultaci na příslušných webových diskuzích.
Zvuk jsem prozatím vyřešil trochu “humpolácky” a blu-ray přehrávač jsem s kinem propojil klasickými cinchi. Výsledek nás kupodivu mile překvapil. Ačkoliv kabely proudí jen “prachsprosté” stereo, domácí kino si se zvukem umí poradit a velice šikovně jen opět “rozhazuje” do pěti reprobeden a subwooferu. Výsledné dolby 5.1 je sice falešné, ale zvukově kupodivu stěží rozeznatelné od zvuku, který známe třeba z DVD. Stejně tak si kino “poradí” i s DTS HD (samozřejmě nebudu výslednou reprodukci srovnávat s kvalitně dekódovaným DTS Master Audio HD 7.1), takže pro naše účely je zvuk zatím vyřešen víc než dostatečně.

Budoucnost blu-ray

Letos má v České republice nastat boom s videem ve vysokém rozlišení a tudíž i s prodejem blu-ray disků a přehrávačů. Z mého pohledu je sice blu-ray nezanedbatelným krokem kupředu, ale zdaleka to není takový skok, jaký jsme zaznamenali při přechodu z VHS na DVD. Proto bude ještě nějaký ten pátek trvat, než i v našich končinách nový formát “zlidoví”. Tím spíše, že svůj vrchol teď díky nebývalé cenové dostupnosti originálních disků i technického vybavení zažívá spíše DVD. Určitá neděje je spojována především s nárůstem prodeje plazmových a LCD televizí s většími uhlopříčkami, které chca nechca svádějí po lepším využití než je pouhé přehrávaní DVD, jejichž kvalita na velké ploše za blu-ray viditelně zaostává. Čím více blu-ray disků se začne prodávat, tím víc bude klesat cena, která se dnes pohybuje mezi 800-900kč (v lepším případě ve slevě okolo cca 650kč). V tomto směru můžeme závidět třeba Velké Británii, kde ceny blu-ray disků začínají již na nějakých 13 librách a u novinek se pohybují okolo 18 liber. Ale ona se v tomto směru vlastně historie opakuje, protože stejné to bylo i před nějakým šesti lety s DVD.
Do budoucna se koupi blu-ray disků rozhodně nebráním, obzvlášť pokud vyjde nějaký opravdu kvalitní film - ona taková Matrix Collection 3BD za ne zcela nejkrvavějších 2039kč není úplně k zahození. Každopádně i u nás zatím zůstává leadrem mnohem dostupnější DVD, ačkoliv se už moc těším na další zážitek s filmem ve vysokém rozlišení :-) !

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>