16171819202122
23242526272829
3031

Mítink světových rekordmanů

Ve čtvrtek 26.února 2008 hostila pražská O2 aréna první ročník skvěle obsazeného atletického halového “Mítinku světových rekordmanů”. Vzhledem k tomu, že se vedle ostravské Zlaté tretry jedná o nejprestižnější atletickou událost v České republice, neváhal jsem s nákupem vstupenek ani na okamžik. Jak často může člověk na vlastní oči spatřit v akci hned několik světových rekordmanů, olympijských medailistů a mistrů světa? Královna sportu ani v nejmenším nezklamala a přestože se ohlášené hvězdy nedostavily ve zcela stoprocentním počtu, byla v O2 aréně k vidění světová atletika. Ozdobou mítinku byly dva nejlepší halové výkony roku a jeden světový rekord.

Mítink světových rekordmanů v O2 aréně

světoví rekordmani před začátkem mítinku - zleva Kratochvílová, Fibingerová, Špotáková, Šebrle, Železný, Bubka, Defar a Isinbajeva

Sprinty

Nejkratší sprint mužů ovládl britský sprinter Craig Pickering, o jehož vítězství v čase 6,58 (pouhých 7 setin za letošním nejlepším časem Dwaina Chamberse) musela rozhodnout až cílová fotografie. Ve stejném čase totiž doběhl do cíle i medailista z olympijských her a mistr světa z roku 2003 Kim Collins ze souostroví Sv.Kryštof a Nevis.

soustředění před startem - zleva Moseley, Pickering, Collins, Palacios a Wiggins

Mezi ženami dominovala Američkanka Carmelita Jeter v čase 7,20, kterým o devět setin zaostala za svým nejlepším letošním časem, který zaběhla před týdnem v Birminghamu. V poli poražených zůstala halová mistrině světa Angela Williams, která byla o sedm setin pomalejší.

před startem sprintu na 60m žen - ve čtvrté dráze je vítězka C.Jetter, vedle ní vpravo mistrině světa Williams

Nad překážkami vládnul Američan Dexter Faulk, mezi ženami ve svém letošním maximu 7,89 zvítězila jeho krajanka Danielle Carruthers. Zklamáním bylo představení olympijské vítězky Dowen Harper, která si sice v rozběhu vylepšila letošní osobní rekord, ale nakonec skončila ve finále až šestá. Olympijskou šampionku dokonce o setinu porazila i česká reprezentantka Lucie Škrobáková!

před startem 60m překážek - zleva Quinonez, Sharman, Sedoc a vítěz Faulk

Dálka

Jedno z českých želízek v ohni jsme měli v dálkařském sektoru, kde se vedle bronzového medailisty z Pekingu Kubánce Cameja představil také Roman Novotný. A nutno podotknout, že to bylo představení nadmíru vydařené. Novotný překonal druhým pokusem o jeden centimetr osmi metrovou hranici a k této vzdálenosti dokonce v páté sérii přidal ještě další čtyři centimetry. Výkonem 805cm tak suverénně vyhrál! Druhý Kubánec Martinéz zůstal o devět centimetrů zpět a Camejo se musel spokojit pouze se třetím místem.

805cm dlouhý skok Romana Novotného

Vytrvalostní běhy

Distanční běhy byly ozdobou celého mítinku. V závodě na 800m zvítězil s přehledem Súdánec Ahmed Ismail, který časem 1:44.75 vytvořil nejlepší halový čas roku. Téměř o sekundu tak překonal svůj výkon ze Stuttgartu ze 7.února.

radost Ahmeda Ismaila z nejlepšího světového výkonu na 800m

Na kilometrové distanci dominoval další Súdánec Abubaker Kaki, který časem 2:17.22 naopak za svým letošním maximem o sekundu zaostal. Druhý skončil Keňan Choge, kterému k vítěztsví nepomohl ani nový osobní rekord.

běh na 1000m - zleva Yahya, Kaki, Choge

Útok na nejlepší halový výkon roku se očekával také na trati 5000m. Ethiopan Abreham Cherkos splnil očekávání a letošní maximum svého krajana Daby překonal bez šesti setin o úctyhodných deset sekund! Až do cílové rovinky Cherkosovi zdatně sekundoval Keňan Kipsiele Koech.

Abreham Cherkos z Ethiopie

Abslutním vrcholem celého mítinku byl pak závod žen na netradiční trati 2 míle, neboť fenomenální ethiopská běžkyně Meseret Defar ohlásila útok na své vlastní světové maximum z roku 2008. Závod se sice rozběhl trochu pomaleji, než bylo třeba, ale Meseret Defar dokázala výtečně stupňovat tempo. Časomíra se nakonec v cíli zastavila na hodnotě 9:06.26, což znamenalo pokoření světového rekordu o 4,26s.

závod na 2 míle - Meseret Defar zatím druhá za Ruskou Agafonovou

Výška

Další discplínou hlavního programu, které nám uělala radost, byla výška žen. Iva Straková předvedla velice solidní výkon a překonala laťku ve výšce 196cm. Škoda dvou nadějných pokusů na dvou metrech, solidně zaplněná O2 arána mohla vidět nečekaný český rekord. V soutěži nakonec při neúčasti Blanky Vlašič zvítězila španělka Ruth Beitia, která v rozeskakování s českou reprezentantkou překonala 198cm. Nutno podotknout, že ani její pokusy na dvou metrech nebyly vůbec beznadějné.

jak je patrné z tabule v pravé části snímku, Iva Straková právě na první pokus překonává 196cm

Mužská soutěž ve výšce proběhla ještě v rámci předprogramu a přinesla vítěztsví itala Ciottiho, který překonal slušných 227cm. O překonání limitu pro účast na ME v Turíně se marně pokoušel Svatoslav Ton, jemuž stejná výška třikrát odolala. Ton zůstal s 220cm až třetí.

Pokusy o překání limitu pro halové ME přinesla také soutěž tyčkařů. Bohužel Štěpán Janáček atakoval výšku 555cm marně, Jan Kudlička se na ni ani nedostal (skončil již na opravdu podprůměrných 520cm).

Tyčka žen

Největším diváckým tahákem byla samozřejmě tyčka žen za účasti světové rekordmanky Jeleny Isinbajevy, která ohlásila útok na světový rekord, který by v jejím podání nesl pořadové číslo 27! Ve stínu fenomenální rusky se závodu zůčastnila také výborná američanka Stacy Dragila a desátá žena z pekingského finále brazilka Fabiana Murer.

Jelena Isinbajeva se rozbíhá...

Soutěž měla nakonec dvě části - závod o druhé místo, který vrcholil na výšce 455cm, a sólo představení Jeleny Isinbajevy, která vlastně soutěžila pouze s laťkou. Nejúspěšnější ze “zbytku” startovního pole byla nakonec brazilka Murer, která se neúspěšně pokoušela o zdolání 465cm. Potom se laťka zvedla na 475cm a začalo galapředstavení suverénní rusky.

... a na druhý pokus překonává 475cm

Základní výška sice na první pokus odolala, ale napodruhé už všechno vyšlo tak, jak mělo a o vítězce soutěže byla rozhodnuto. Další postupnou výškou bylo 490cm. Laťka na první pokus opět spadla, ale napodruhé předvedla Isinbajeva technicky velice vydařený pokus a laťku překonala s dostatečnou rezervou. Možná být tam v tu chvíli těch kýžených pět metrů…

a jde se na světový rekord...

Po poradě s trenérem Petrovem byla laťka posunuta na 501cm a za bouřlivého povzbuzování necelých osmi a půl tisíce diváků tak došlo na pokusy o překonání halového světového rekordu. První pokus nevyšel technicky a Isinbajeva ho “zabalila” ještě na tyči. Druhý pokus byl mnohem nadějnější, ale stejně jako při třetím rekord protentokrát odolal. Škoda, ale nesmíme zapomenout, ža ani 490cm se v hale neskáče každý den.

Závěrečné defilé

V závěru celého mítinku proběhlo vyhlášení vítězů všech disciplín a všichni ocenění sportovci pak ještě absolvovali čestné kolečko a zasloužené standing ovation.
Byl to opravdu vydařený atletický večer. Nezbývá než doufat, že se k nám světová atletika zase brzy vrátí.

defilé vítězů - zleva Beitia, Jeter, Isinbajeva, Carruthers, Ismail, Pickering, Faulk , Cherkos, Kaki, Novotný a Defar