Březen 2009
P Ú S Č P S N
« Úno   Dub »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Pet Shop Boys - Yes Etc.

Již od počátku 90.let minulého století vydává britské duo Pet Shop Boys svá řadová alba v pravidelném tříletém cyklu. Jedinou vyjímkou byla prodleva mezi nepříliš povedeným a mnohými fanoušky chladně přijatým albem “Release” z roku 2002 a následujícím počinem “Fundamental”, který se na pulty obchodů dostal až o čtyři roky později. K radosti nás věrných fanoušků - mimochodem letos už je tomu neuvěřitelných 22 let, kdy mi spolužák ze základní školy poprvé pustil skladbu “It´s a sin” z magnetonové pásky zakoupené v Polské lidové republice :-) , čímž jsem fenoménu Pet Shop Boys propadl zřejmě navždy  - se čas čekání na nové řadové album opět zkrátil na “zavedenou” tříletou lhůtu a rok 2009 tudíž znamená opět přísun nového materiálu v množství víc než dostačujícím!
Nové album dodržuje tradici všech řadových alb PSB a nese jednoslovný název - YES. Nebudu zastírat, že ačkoliv nové album vychází až v pondělí 23.března (resp. v Japonsku vyšlo již 18.3. a v některých evropských zemích 20.3.2009), mám jeho kompletní kopii již několik dní staženou, neboť jsem fanoušek veskrze nedočkavý. Na druhou stranu musím doplnit, že mám album již několik týdnů také legálně předobjednané - samozřejmě v britském obchodě (tentokrát jsem zvolil CdWow), abych duo podpořil v tamní albové hitparádě :-) ! V tomto článku nechci primárně nové album hodnotit, tentokrát jsem se zaměřil právě na možnosti nelegálního stahování a na sumarizaci příležitostí k pořízení co nejvíce materiálu z nového alba na internetu ještě před oficiálním vydáním. Pečlivě jsem zaznamenával všechny “úniky” a informace tak, jak se postupně k fanouškům dostávaly a tady je malý souhrn.

Nejdříve si shrneme základní údaje:
Na konci září 2008 se poprvé objevují informace o chystaném novém albu Pet Shop Boys a také o spolupráci s produkčním týmem Xenomania. Album má podle prvních informací vyjít v “první polovině roku 2009″.
Na konci listopadu (27.) se dozvídáme, že je album hotové a že se první sigl bude jmenovat “Love etc.”
V prosinci už známe také název nového alba - Yes.

Leden 2009 začíná zveřejněním tracklistu:
1. Love etc.
2. All over the world
3. Beautiful people
4. Did you see me coming?
5. Vulnerable
6. More than a dream
7. Building a wall
8. King of Rome
9. Pandemonium
10. The way it used to be
11. Legacy
Těšení fanoušků nabírá první konkrétní obrysy :-) , obzvlášť když britský hudební server PopJustice.com zveřejňuje první review. Na začátku ledna je také jasné, že nový singl “Love etc.” bude obsahovat dvě bonusové skladby “We´re All Criminal Now” a “Gin and Jag”.
Základní informace jsou tedy pohromadě a v tuto chvíli už vím, co budu na internetu schánět. V další části článku se dozvíte, jak se mi to postupně více či méně dařilo.

12.ledna - je oficiálně upřesněn termín vydání - 23.3.2009 a na konci ledna je poprvé představen obal.

Pet Shop Boys - Yes (2009), obal

6.února - zlomové datum, neboť je na serveru YouTube poprvé zveřejněn pilotní singl Love etc.
Přestože je nahrávka ještě týž den vymazána, během víkendu se na YouTube objevuje znovu, dokonce ve vysoké kvalitě!
Za únikem materiálu není třeba hledat žádné nadpřirozené jevy nebo podplaceného zaměstnance nahrávací společnosti - zrátka a jednoduše vychází promo singl (Parlophone; CDRDJ 6765) určený pro rádia, který se ihned živelně šíří po internetu.

9.února - nový singl “Love etc.” má premiéru na stanici BBC2 a o den později je - tentokrát oficiálně - uveřejněn na YouTube.

13.února - je oficiálně zveřejněn tracklist singlu “Love etc.”
Víme, že vyjdou celkem dvě CD s následujícím tracklistem:
(Parlophone; 5-0999-6-95332-2 9) [CD1; 16 Mar 2009; cardsleeve]
1.Love etc.
2.Gin And Jag

(Parlophone; 5-0999-6-95336-2 4) [CD2; 16 Mar; cardsleeve]
1.Love etc.
2.Love etc. (pet shop boys mix)
3.Love etc. (gui boratto remix)
4.Love etc. (kurd maverick remix)
5.Love etc. (frankmusik star & garter dub)
6.Love etc. (kurd maverick dub)

Dále bude singl k dispozici i v digitální podobě:

Digital Bundle 1
1. Love etc.
2. We’re all criminals now
3. Vulnerable
4. Did you see me coming?

Digital Bundle 2
1. Love etc. (Pet Shop Boys mix)
2. Love etc. (Gui Boratto remix)
3. Love etc. (Kurd Maverick remix)
4. Love etc. (Frankmusik Star & Garter dub)

16.února - poprvé se objevuje oficiální informace, že nové album vyjde také ve dvoudiskové limitované edici, která se bude jmenovat Yes Etc. (právě tuhle edici jsem také následně předobjednal). K jedenácti skladbovému standartnímu disku přibude ještě jeden bonusový, na kterém se objeví skladba číslo 12.”This Used To Be The Future” a šest remixů - respektive dub mixů.

18.února - Pet Shop Boys přebírají ocenění Brit Award za mimořádný přínos hudbě. Během večera v londýnském Earls Court vystupují před nadšeným publikem s desetiminutovou směsí největších hitů. Během medley zní kromě připravovaného singlu “Love etc.” i další skladba z nového alba. Fanoušci mají možnost poprvé slyšet úryvek ze skladby č.2 “All over the world”!
Mimochodem úspěch na vystoupení na Brit Award je natolik enormí, že se v britské albové hitparádě po šesti letech znovu objevuje dvoudiskový výběr největších hitů “PopArt” na 19. a další týden dokonce na 18.místě! Pikantní na celé věci je, že se album “PopArt” v době svého vydání v roce 2003 dostalo pouze na 30.pozici! V roce 2009 si jej tedy během jednoho týdne koupilo téměř o polovinu více lidí než o šest let dříve.

19.února - Album Yes lze předobjenávat na iTunes. V rámci nabídky je možné přehrát třiceti sekundový úsek u všech jedenácti skladeb. Fanoušci můžou poprvé nové album lehce otestovat… A věru nezní špatně!

21.února - vychází remixové promo singlu “Love tec.” určené pro DJ a kluby. Promo obsahuje 6 remixů a prakticky ihned se objevuje na peer to peer sítích.
Tracklist je následující:
1.Love etc. (pet shop boys mix)
2.Love etc. (frankmusik star & garter dub)
3.Love etc. (gui boratto remix)
4.Love etc. (kurd maverick dub)
5.Love etc. (kurd maverick remix)
6.Love etc. (pet shop boys dub)

5.3. - do uvedení alba Yes do prodeje zbývá 18dní a na YouTube se objevují záběry z nácviku vystoupení PSB na Brit Award. Jako podklad zní na pozadí záběrů 90 sekund dlouhé preview skladby č.9 “Pandemonium”! Ve stejný den zveřejňuje 30ti sekundové ukázky z celého alba také další server s digitálním prodejem hudby - 7digital. U většiny skladeb je možné slyšet odlišnou pasáž než na iTunes.

5.3. - aby toho nebylo málo, na webu se objevuje část dalšího holandského promo vydání singlu “Love etc.” Stáhnout lze první bonusový track “Gin and Jag”, Fisky mix téže skladby a dosud nezvřejněný remix skladby “Love etc.”  - “PSB sex mix”.

8.3. - vydání alba se blíží a věci nabírají rychlý spád. Jako příloha vydání britského bulvárního plátku “Mail on Sunday” vychází o druhé březnové neděli CD “Story: 25 years of hits”, což je jakýsi průřez 25letou tvorbou Pet Shop Boys. Vzhledem k tomu, že CD vychází ve dvou milionovém nákladu a samozřejmě zdarma, jedná se o vynikající propagaci nejen nového alba, ale po úspěchu na Brit Awards i samotných Pet Shop Boys.
Nejdůležitější na tomto jinak bezvýznamném CD je fakt, že jako poslední track se tu objevuje skladba č.4 z nové alba - “Did You See Me Coming?”. Kromě “Love etc.” je to vlastně první celý song z nového alba, který si mohou fanoušci přehrát!
CD je sice k dostání pouze v Británii, ale hned v neděli ráno se objevuje na torrentovém serveru isohunt.com a je k dispozici fanouškům po celém světě. A to doknce v bezztrátovém formátu FLAC, který o celý půlden předstihl klasické mp3!!!

Pet Shop Boys - Story: 25 years of hits

9.3. - na webu se objevuje kompletní druhé holandské promo “Love etc.” s následujícím tracklistem:
1.Love etc. (gui boratto remix)
2.Love etc. (pet shop boys mix)
3.Love etc. (pet shop boys sex mix)
4.Love etc. (pet shop boys dub)
5.Love etc. (kurd maverick remix)
6.Gin And Jag
7.Gin And Jag (frisky mix)
8.Love etc. (kurd maverick dub)
9.Love etc. (frankmusik star & garter dub)

Love etc. - holandské promo č.2

9.3. - dva týdny před vydáním celého alba vychází oficiální promo (nebo chcete-li preview) - Yes Sampler. Toto promo je umítněné na internetu a je přístupné fanouškům, kteří vlastní CD vydané v Mail on Sunday, a kteří žijí v Británii. Kromě dvou již zveřejněných písní si mohou britští zájemci poslechnout další čyři nové skladby! A samozřejmě díky internetu mají tuto možnost brzy také fanoušci v ostatních zemích. Světlo světa tak k tomuto dni spatřily následující tracky:
1.Love etc.  včetně většiny remixů (YouTube + zveřejněné promo singly)
4.Did You See Me Coming? (CD v Mail on Sundy - Story: 25 years of hits)
5.Vulnerable (Sampler)
6.More than a dream (Sampler)
9.Pandemonium (Sampler)
10.The Way It Used To Be (Sampler)
+ bonusová skladba ze singlu - “Gin and Jag” (zveřejněný promo singl “Love etc.”)

9.3. - na oficiálním webu Pet Shop Boys se objevuje destiminutové medley s ukázkami vetšiny skladeb nového alba. Medley namixoval Tom Stephan a lze jej označit za docela povedené oficiální preview.

13.3. - na webu se objevuje druhá bonusové skladba ze singlu Love etc - “We´re All Criminal Now”. Nejedná se však o žádný pirátský únik, neboť již tento den lze nový singl a tedy i tuto skladbu stahovat z některých kontinentálních digitálních obchodů (např. v Německu).

13.3 - tentýž den - 10.dní před vydáním alba - se na webu objevují v plné kvalitě další dvě skladby - č.2 All Over The World a č.7 Building a Wall. Jejich původ mi není zcela jasný, každopádně jsou k dispozici v CD kvalitě. Zřejmě jde o únik z některého z digitálních obchodů.

16.3. - v pořadu Johnatana Rosse na BBC2 vystupují Pet Shop Boys. Během rozhovoru s moderátorem zní mimo jiné i další skladba z nového alba - č.3 “Beautiful people”. Máme týden do vydání a fanouškům zbývá odhalit už jenom poslední dvě skladby!

16.3. - v británii vychází singl “Love etc.” Pro fanoušky již ale nemůžou dva oficiální CD nosiče nabídnout nic nového, neboť díky promo vydáním jsou již všechny tracky dávno na internetu. Prodej tomu odpovídá - v půlce týdne (midweeks chart) je prodáno pouze 7849ks, což zahrnuje i download z iTunes, Play.com nebo 7digital.com. Samotných CD nosičů je prodáno pouze 2569 (dvě mám já :-) ). Nicméně ve středu se Love etc. pohybuje na solidní 14.pozici.
Aktualizace 22.3. v 19:52 - Love etc. udržela poměrně dobrou pozici a do oficiální britské hitparády vstupuje na 14.pozici!

17.3. - v japonsku začíná digitální prodej alba Yes i Yes Etc. a to znamená definitivní zveřejnění nového alba na internetu. O den později již není problém stáhnou nové PSB jak na peer to peer sítích, tak na nejrůznějších diskuzních fórech.

Yes Etc. - japonské vydání z 18.3.2009

18.3. - na  webu se objevuje také kompletní bonusový disk Etc., který až dosud zůstal kupodivu fanouškům odepřen. Stejně tak se na webu objevují bonusy z iTunes - tj. téměř 49 minut dlouhý “Song by Song” komentář Neila Tennata a Chrise Lowa a také studiová verze medley z Brit Awards.

Zítra 23.3.2009 je den D pro fanoušky ve Velké Británii a ve většině Evropy. V podstatě všichni už ale samozřejmě nové album vlastní nelegálně, takže se v prodeji projeví buď loajalita k interpretům samotným nebo neschopnost či nechuť stahovat hudbu nelegálně z internetu. tak uvidíme, jak si nové album příští týden povede!

A co z výše uvedeného přehledu vyplývá? V podstatě není třeba úniky dat na internetu nijak démonizovat. Představa nějakých počítačových pirátů nebo hackerů, kteří kradou nezveřejněná hudební díla přímo ze studia či archívů vydavatelství, je naprosto falešná a primitivní!
Alfou a omegou většiny předčasných úniků jsou promo vydání a všechny akce, které mají paradoxně za cíl posluchače upoutat. Polopaticky řečeno, před vydáním každého díla je třeba vyrobit pár tisíc kopií, které se rozešlou do rádií a DJjům, kteří je včas naservírují posluchačům a ti si následně celé dílo buď koupí nebo nekoupí. Kdyby chtěla nahrávací společnost  držet vše “pod pokličkou” až do samotného data vydání, musela by kopie každého díla svěřovat jenom opravdu důvěryhodným lidem, kteří této důvěry nezneužijí. Takto bylo například nové album Pet Shop Boys rozesláno přátelům a vybraným lidem z vydavatelsví či hudebních magazínů již v lednu a jak je vidět, k žádnému úniku na veřejnost nedošlo. Jakmile ale kopie alba nebo singlu zamíří do rádia, je všem překážkám konec. A když se k tomu přidá naskladnění albumů či digitálních kopíí v obchodech, už nemůže úniku dat zabránit naprosto nikdo a nic. Na druhou stranu, vhodně řízený únik dat, jak to například minulé dva týdny předváděla EMI, může fungovat i jako docela slušná propagace!

Závěrem můžu snad už jenom dodat, že nelegální zveřejnění nových Pet Shop Boys se podařilo pozdržet po opravdu maximální možnou dobu. Na druhou stranu jsem jako nedočkavý fanoušek rád, že nemusím nedočkavě čekat do zítřa (či v případě mé objednávky z Británie až někdy do čtvrtka) a můžu si nové album už několik dní vychutnávat dle libosti!

Přidávám pár odkazů:

http://www.petshopboys.co.uk/ - oficiální web PSB
http://www.psb-discography.com/ - detailní diskografie

Vystoupení PSB na Brit Awards 2009 - http://www.youtube.com/watch?v=9OAlTWrNN6o

Love etc. (oficiální klip v HQ) - http://www.youtube.com/watch?v=InBiaRBUjUs
All over the world - http://www.youtube.com/watch?v=6u67yXrYr14
Beautiful people - http://www.youtube.com/watch?v=bF–7Xr5OQ4
Did you see me coming? - http://www.youtube.com/watch?v=hQxx5hKndus
Vulnerable - http://www.youtube.com/watch?v=p_o10hnkhFg
More than a dream - http://www.youtube.com/watch?v=WerzlLD3_0s
King of Rome - http://www.youtube.com/watch?v=GP2YDa1MUkk
Pandemonium - http://www.youtube.com/watch?v=49EHb68k-lc&feature=related
The Way it Used To Be - http://www.youtube.com/watch?v=GPDDNR2PCuc

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>