Duben 2009
P Ú S Č P S N
« Bře   Kvě »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

FlightMemory.com

Před časem mě spolucestovatel Michal upozornil na docela zajímavý web - http://www.flightmemory.com/
Po rychlé registraci a vytvoření účtu si tu může každý uživatel vést svoji vlastní databázi cest letadlem a odměnou za pečlivé vyplnění potřebných údajů je nejen zajímavá a přehledná statistika, ale například také mapa všech dosavadních leteckých přesunů!

Nedalo mi to a server FlightMemory jsem o víkendu vyzkoušel. Je to poměrně snadné - po přihlášení stačí kliknout na záložku “Flightdata” a z nabídky vybrat položku “New flight”. Teď lze zadávat jednotlivé přesuny - důležité je, že zpáteční cesta se vyplňuje jako dva různé lety. V prvním kroku je třeba vybrat start a cíl cesty. Pomocí funkce “Airport search” a plovoucího okna lze bez problémů vybrat právě ta správná letiště, která byla výchozím respektive cílovým bodem zadávaného přesunu. Ve spodních čtyřech políčkách se potom zadává datum (formát lze nastavit v profilu uživatele) a čas letu. U časových údajů je potřeba vše zadávat v místním čase daného letiště. Server podle časových pásem sám správně spočítá celkovou délku letu.

Pomocí tlačítka “next step” se dostaneme do druhého kroku zadávání. Jména letišť už máme vyplněná, stejně tak se v kolonce “Duration” objevil časový údaj o délce letu. Pokud je tento údaj chybný (tím pádem jsme špatně zadali čas startu nebo přistání), bude ho možné ještě poopravit v následné editaci.
Prozatím už stačí pouze vyplnit číslo letu (server automaticky doplní jméno společnosti), typ letadla, popřípadě místo, kde jsme během letu seděli (okno, ulička, prostřední řada). Nechybí možnost hodnocení letu, letadla nebo samotného letiště, případně lze doplnit ještě samostatný komentář nebo třídu, ve které jsme cestovali. Potom už stačí kliknou pouze na tlačítko “save” a údaje o letu se uloží do databáze.

Výsledkem našeho snažení je v položce “Flighdata” přehledná tabulka všech zadaných letů. Pokud je třeba některý údaj pozměnit, lze v pravém sloupci kliknout na “edit” a v otevřené tabulce je možné všechny údaje doladit či pooprvait. Pokud uživatel mění čas vzletu nebo přistání, musí ještě vedle položky “Duration” kliknout na “Recalculate duration”, jinak se doba letu neopraví.

No a tím hlavním výsledkem, kvůli kterému se vyplatí prohrabat staré zápisky z cest, je docela zajímavá statistika. Server vyhodnotí všechna letová data a spočítá uživateli, kolikrát například už pomyslně obletěl Zemi, jak velkou část urazil na pomyslné cestě na Měsíc nebo ke Slunci, kolik strávil ve vzduchu dní, hodin či týdnů, nechybí vyhodnocení nejdelšího (vzdálenostně i časově) či nejrychlejšího letu nebo průměrná délka všech letů.
Hodně zajímavé jsem ale především mapy, protože server všechny cesty pečlivě zaznamenává na mapu (v našem případě) ČR, Evropy a ty delší lety zobrazuje i na mapě světa!
V nejspodnější části statistiky nechybí vyhodnocení nepoužívanějšího typu letadla, společnosti či letiště.

Těch pár desítek minut strávených pečlivým vyplňováním opravdu stojí za to!
A jak jsem dopadl já?
O tom se můžete přesvědčit tady - http://my.flightmemory.com/geodetpaja/cz

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>