Květen 2009
P Ú S Č P S N
« Dub   Čer »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Blu ray vypalovačka LG GBW-H10N

Dlouho plánovaný upgrade je tady - po genarální přestavbě počítače před koncem loňského roku přišla na řadu výměna vypalovačky. A protože si mě naprosto získalo sledování filmů ve vysokém rozlišení, nebylo pochyb, že nová mechanika musí bezpodmínečně zvládnout zápis na média Blu Ray (BD-R). Když se minulý týden naskytla koupě modelu LG GBW-H10N za poměrně solidní cenu (už to opravdu není 23 788kč jako v době svého uvedení na trh), neváhal jsem ani chvíli! Mechanika zvládá čtyřrychlostní zápis na BD-R, rychlost zápisu na jednovrstvé DVD je až 12x, na dvouvrstvé DVD 4x a na CD 8x. Kromě toho mechanika zvládá zápis zaké na DVD-RAM, na přepisovatelná média (DVD-RW a BD-RE) a oproti specifikaci výrobce údajně umí zapisovat i na dvouvrstvé BD-R DL a BD-RE DL.

Mechaniku mám v počítači teprve od včerejška, takže nějaké hodnocení by bylo zatím předčasné. Prozatím můžu konstatovat naprosto bezproblémovou instalaci hardwaru i obsáhlého softwarového balíku od firmy Cyberlink (InstantBurn, Power2Go, PowerBackUp, Power produce a PowerDVD), který obsahuje nástroje na vypalování, autorizaci BD disků i známý přehrávač.
Teď nezbývá než obstarat prázdná BD-R média, abych mohl vyzkoušet samotné vypalování, případně “zálohu” Blu ray disků. Jako testovací materiál poslouží můj zatím jediný BD originál - Mumie a první stažený film na Blu Ray - Matrix, který už netrpělivě čeká na harddisku na své vypálení :-) .
Každopádně své první poznatky se zálohami a kopírováním Blu ray disků zveřejním v některém z následujích příspěvků zde na mém blogu.

v Neru je možné hned po instalaci kromě CD a DVD zvolit nově i nabídku Blu Ray

Mechanika je vskutku potřeba, neboť dnes už doma mnohé filmy sledujeme výhradně ve vysokém rozlišení - ačkoliv se zatím jedná “pouze” o ripy Blu ray disků ve formátu H.264 (Matroška). Takto naripovaný film je třeba přehrávat v notebooku s videovýstupem připojeném k TV a se zvukovým výstupem připojeným k domácímu kinu. Kvalita těchto ripů je naprosto vynikající! Ať už v rozlišení 720p nebo 1080p. Obojí naprosto s přehledem předčí klasické DVD, přestože výsledný soubor velikostně odpovídá právě jednovrstvému případně dvouvrstvému DVD. Kouzlo spočívá právě v použití kodeku H.264, což je vlastně obdoba MPEG-4 (DivX nebo Xvid) používaného při ripování DVD na CD. Doba jaksi pokročila a ripování se posunulo o úroveň výš - dříve bylo třeba obsah drahého DVD převést do menší velikosti tak, aby se dal vypálit na mnohem dostupnější CD a dnes se obsah poměrně drahého Blu ray disku zase přepočítává do velikosti odpovídající kapacitě běžně dostupných DVD nosičů. Vše samozřejmě s minimálním úbytkem kvality.
Ale Blu Ray je samozřejmě Blu Ray. Kvůli jeho přehrávání není třeba propojovat notebook s televizí nebo kinem a výsledná kvalita reprodukce je pochopitelně maximální. Nevýhodou kodeku H.264 je také nepodporování takto kódovaných souborů současnými stolními přehrávači - opět se opakuje historie, neboť i u DVD přehrávačů dost dlouho trvalo, než jejich výrobci vzali na milost DivX. A používání notebooku (či počítače) je sice solidní ale přece jen pouze dočasné řešení.


Na závěr přikládám odkaz na obsáhlou recenzi vypalovačky LG GBW-H10N na serveru CDR.cz - http://www.cdr.cz/a/18567 .

A ještě krátký seznam filmů, které jsme v poslední době shlédli v HD s označením rozlišení a subjektivním hodocením:

Sedm životů (Seven Pounds) - 720p - 80%
Milionář z chatrče (Slumdog millionaire) - 1080p - 100%
Max Pain - 1080p - 40%
Předčítač (The reader) - 1080p - 60%

a na DVD:

96 hodin (Taken) - 80%
Quantum of Solace - 40%
Australia - 80%
Podivuhodný případ Benjamina Buttona - 100%

a tři filmy jsme ještě nestihli kvůli tomu zpropadenému hokeji :-) :

Den, kdy se zastavila Země (720p), Tobruk (1080p) a Valkýra (DVD)

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>