Květen 2009
P Ú S Č P S N
« Dub   Čer »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Blu ray vypalovačka LG GGW-H20L

Moje první Blu ray vypalovačka, která nese označení LG GBW-H10N, se v mém počítači moc neohřála a po dvou týdnech byla nahrazena mechanikou LG GGW-H20L. Ne že by s původní vypalovačkou byly nějaké problémy, ale zkrátka a jednoduše byla nahrazena nejnovějším modelem firmy LG, který se mi - coby zcela nepoužité a originálně zabalené zboží - podařilo sehnat za naprosto vynikající cenu 1990kč! Při tom nejnižší nabídka, kterou jsem našel v internetových obchodech, činila 3714kč - http://www.softcom.cz/ ! Obvyklá prodejní cena se dokonce stále ještě pohybuje nad 4 tisíci! Tomu  prostě nešlo odolat. Stará mechanika putovala do aukce na Aukro, kde se k mému údivu prodala za (pro mě) skvělých 2550kč :-) ! Tudíž se upgrade na novější model navíc ještě nečekaně vyplatil finančně!
V další části článku novou machaniku v krátkosti představím a popíšu také, jak probíhá samotné vypalování Blu ray disku.

LG GGW-H20L

Jedná se mechaniku, která umí zapisovat následující druhy datových nosišů:
BD-R - 6x (jednovrstvé disky Blu ray s kapacitou 25GB - povšimněte si podporované rychlosti 6x! Média, která by tuto zapisovací rychlost umožňovala sice zatím nejsou v prodeji, ale jejich uvedení na trh je pouze otázkou času.)
BD-R DL - 4x (dvouvrstvé disky Blu Ray s kapacitou 50GB - možnost jejich použití je dalším významným rozdílem oproti předchozímu modelu LG GBW-H10N. Leč cena médií je prozatím dost vysoká, takže je jejich použití poměrně neekonomické - spíš než BD-R DL se vyplatí rovnou koupit originál. Zde se opakuje situace, kterou známe již z dob začátků DVD)
BD-RE (SL/DL) - 2x (přepisovatelné disky Blu ray)
DVD-R - 16x (opět rychlejší než předchozí vypalovačka)
DVD-R DL - 4x
DVD-RW - 6x
DVD-RAM - 5x
DVD+R - 16x
DVD+R DL - 4x
DVD+RW - 8x
CD-R - 40x (podstatně rychlejší než předchozí model, zapisovací rychlost již odpovídá standartům běžných CD a DVD vypalovaček)
CD-RW - 24x

Model LG GGW-H20L umí všechny výše uvedé disky samozřejmě také načíst, navíc umí číst také disky HD DVD a HD DVD-ROM (SL i DL), což je formát, který v lítém boji o volbu záznamového média pro video ve vysokém rozlišení podlehl technologii Blu Ray, a jehož vývoj byl již zcela zastaven. Pár filmů však na HD DVD vyjít stačilo, takže podpora tohoto formátu potěší…

Ještě doplním, že nová vypalovačka na rozdíl od svého předchůdce disponuje datovým rozhraním S-ATA, které umožňuje dosáhnout vyšší přenosové rychlosti dat. Součástí balení byl také softwarový balík firmy Cyberlink a jedno prázdné médium LG BD-RE (rychlost zápisu 2x). Více podrobností včetně testů je k dispozici v recenzi serveru cdr.cz.

Vypalování Blu Ray disku

Jako testovací Blu ray disky jsem použil 25GB média Verbatim BD-R, které umožňují rychlost zápisu 4x (Alza.cz - 165kč/ks), a které nově disponují ochrannou vrstvou hard coat zabraňující mechanickému poškození disku.
Jako testovací data jsem použil stažený film Terminátor 2 - formát Blu Ray, velikost 24GB, obraz 1080p, zvuk Dolby True HD english a Dolby digital 5.1 česky, bez menu a bonusů.
Pro samotné vypálení byl použit software Cyberlink Power2Go 5, který byl obsažen v instalačním balíku dodaným s novou mechanikou.

Zde je tedy samotný postup vypálení Blu ray disku:

Z nabídky projektů zvolíme “Blu-Ray Disc” a v levém sloupci volbu “Data disc”. Vypalovací softwary (včetně Nero 9) zatím nemají žádnou speciální nabídku pro formát Blu-ray video, tudíž je třeba filmy zapisovat jako obyčejná data (ona to také v podstatě obyčejná data jsou, že :-) ). Jen je třeba věnovat pozornost nastavení paramaterů vypalování (viz.níže).

Data, která chceme vypálit přetáhneme (stejně jako při vypalování DVD nebo CD) do spodní části manažeru do pravého okan. Blu ray disk musí mít přesně danou strukturu - root disku (nebo chcete-li nejvyšší adresářová úroveň) musí obsahovat adresáře BDMV a CERTIFICATE. Samotný film je uložen v adreáří BDMV v podadresáři STREAM. Jedná se o soubor označený číslem s příponou m2ts. Pokud vypalujeme film prostý menu a bonusů, nachází se zpravidla v adresáři BDMV/STREAM pouze jeden soubor.

Po vložení média do mechaniky můžeme zvolit nabídku BURNING/BURN DISK (nebo CTRL+R). Nyjí je třeba překontrolovat parametry samotného vyalování, které jsou důležité pro budoucí možnost přehrávání disku na stolních přehrávačích.
V záložce Information můžeme zkontrolovat, že mechanika správně detekovala vložený disk a také parametry našeho projektu. Mnohem důležitější je sousední záložka DATA. Zde je třeba především nastavit položku “File system” na UDF 2.5! Blu ray disky totiž používají výhradně standart UDF (universal disk format), který nahrazuje značně omezený formát ISO 9660. Bez použití UDF 2.5 Blu ray disk nelze přehrát na žádném přehrávači!

V záložce COMMON lze nastavit název vypalovaného disku případně přiřadit datum zápisu (obojí je nepovinné). V poslední záložce BURNER je třeba nastavit rychlost vypalování. Přestože mechanika nabízí při detekci disku BD-R rychlost 6x, je dobré dodržet certifikovanou rychlost uvedenou ve specifikaci média a na obalu - tj. 4x. Ze spodní nabídky necháme zaškrtnuté volby “Enable buffer underrun protection”, “Close disk”, “Enable defect management” a můžeme začít vypalovat (BURN).

Výsledek

Samotný zápis dat o celkové velikosti 24GB trval mechanice 22 minut 34 sekund. Disk šel bez problémů přehrát na mém stolním přehrávači Sharp BD-HP21SB. Zde musím podotknout, že přehrávaní vypálených BD-R disků je na tomto přehrávači možné až po aktualizaci firmwaru na verzi 1.16! Firmware lze stáhnouz z webu výrobce a následně ho v přehrávači aktualizovat z USB disku nebo z CD.

Vyplování tedy proběhlo bez problémů. V další fázi budu řešit problém, jak co nejjednodušeji překopírovat (zálohovat) orginální Blu ray disk o velikosti 50GB na finančně nesrovnatelně dostupnější zapisovatelné médium BD-R s poloviční kapacitou. V podstatě se jedná o stejný proces jako při kopírování dvouvrstvých DVD disků na média DVD5 s kapacitou 4,7GB, jen s mnohem vyšším objemem dat a jinou strukturou. Za tímto účelem testuji několik programů, leč výsledky u nejnovějších Blu ray disků (např.Indiana Jones IV) zatím nejsou valné :-) . Každopádně se této problematice budu věnovat v některém z dalších článků zde na mém blogu.

Na závěr přikládám kompletní protokol vypalování disku BD-R:

User Name    : juracka
Company Name : office
CDKey        : MS73252792277646
OS Version   : Microsoft Windows XP Professional Service Pack 3
C:\Program Files\CyberLink\Power2Go\Power2Go.exe : Version 5.50.3209
CBS.dll : Version 7.7.2003 
==================================================================
Total physical memory : 2047MB (2097151KB)
Free physical memory  : 2047MB (2097151KB)
Memory load       : 19 percent

Number of CPU : 4
CPU Name      : Intel(R) Core(TM)2 Quad  CPU   Q9300  @ 2.50GHz
CPU Speed     : 2499 MHz
==================================================================
30.5.2009
Task Type : Data Disc

11:35:10, File(cl_DVDData.cpp), Line(191)
 -> Begin burning process
 Current drive: <D: HL-DT-ST BD-RE  GGW-H20L  YL05>
 Current writing speed(x): 4.0
 ====== Disc Info =======
 Disc Type: BD-R Sequential Recording
 Disc Status: Blank, Appendable
 Num. of Sessions: 1  Num. of Tracks: 1
 Disc Capacity: 12219392LBs
 Free Size: 12219392LBs Used Size: 0LBs
 ========================
 Burn option: w/ buffer underrun protection
 Burn option: w/o simulation
 Burn option: w/ close disc
 Burn option: w/o verify disc
 FS type: UDF_250
 Burn mode: PACKET_INC

11:35:10, file(cl_DVDData.cpp), line(3056)
 -> Begin new track: 1

11:35:10, file(cl_DVDData.cpp), line(3087)
 -> Write data
 Last write LBA: 11795520

11:57:29, file(cl_DVDData.cpp), line(3204)
 -> Update 2nd AVDP

11:57:32, file(cl_DVDData.cpp), line(3227)
 -> End new track

11:57:32, file(cl_DVDData.cpp), line(3237)
 -> Close disc

11:57:42, File(cl_DVDData.cpp), Line(305)
 -> End burning process
==================================================================

27 comments to Blu ray vypalovačka LG GGW-H20L

 1. Juraj Sorad
  Červen 17th, 2009 v 7:52 am

  Ahoj, napalovacku mam tri dni.
  Mám problem s napaleným Bluray DVD 25GB podla navodu.
  Mam tuto LG napalovacku.
  Video HD bolo vytvorene cez Pinnacle Studio 12 - domace video 118 min
  na vystup Bluray.
  Bluray prehravac mam SONY 350.
  Bluray som napalil na medium LG 4x.
  Presne podla navodu.
  Prehravac mi to necita - vraj nieje nic na mediu.
  Toto napalene Bluray mi nejde precitat ani v Total Commanderi.
  Mozes mi prosim ta poradit.
  Dakujem

 2. admin
  Červen 17th, 2009 v 9:12 am

  Ahoj,
  jak vypada ten vystup z Pinnaclu? - Mam na mysli adresarovou strukturu. Autorizoval Pinnacel spravne data pro Blu ray?
  Kazdopadne je divny, ze ti prehravac pise, ze na mediu nic neni. Mne psal Sharp pred aktualizaci firmwaru pouze to, ze data nejsou kompaktibilni. Kazdopadne se zkus podivat na web Sony, jestli tam nemaji nejaky aktualni firmware.
  Pokud ti vypalene Blu ray nejde zobrazit v Commanderu, tak by mohl byt problem ve Windows, ktere bez prislusne aktualizace neumi UDF 2.5 precist.
  Nekde jsem ten update zahledl, ale uz si nepamatuju, kde to bylo, tak to jeste zkusim najit a dam vedet…

 3. Juraj Sorad
  Červen 17th, 2009 v 9:48 am

  Mam aktualny firmware, aj na LG napalovacke aj na prehravaci sony - posledné.
  Pinnacle vytvoril adresare BDMV a CERTIFIKACE.
  Napalene tak som skusil ako pises v navode.
  Pinnacle navod, neviem ci ho pouzivas.
  Video nahrate s HD kamery sony do pinnaclu, postrihane, hodene efekty, a vystup som dal vytvorit Bluray na disk, zapisat na Bluray LG mi to v Pinnacle neslo ani na prepisovacku LG-RE nie.
  Pinnacle mam tiez aktualizovane - posledý update.
  Ten sony prehravac co mi vypisal, ti presne napisem ak budem doma.
  Ano aktualizaciu na Win XP UDF 2.5 nemam skusim stiahnut.
  Dakujem zatial za rady.

 4. admin
  Červen 17th, 2009 v 10:45 am

  Aktualizaci UDF pro WinXP jsem nasel tady:

  http://wwww.videohelp.com/download/UDFReaderv25.zip

  Pak by mel byt BD disk citelny i v Commanderu.
  Je taky mozne, ze bez nainstalovane podpory UDF 2.5 ve WinXP nema vypaleny disk spravny souborovy format a proto ho nelze prehrat ve stolnim prehravaci.

 5. Juraj Sorad
  Červen 17th, 2009 v 11:06 am

  Diky, je to možne, že je v tom problem, skusim nainstalovat a potom napalit napr. na prepisovacku.

 6. Juraj Sorad
  Červen 17th, 2009 v 5:04 pm

  Toto mi vypisuje po vlozeni do prehravaca - Cannot Playback This Disc

 7. Juraj Sorad
  Červen 17th, 2009 v 5:30 pm

  Toto si cital co je v tom ze UDF 2.6 je pre BluRay ?

  http://www.cdr.cz/a/cdr/hledat?hledat=cyberlik+s+udf+2.50+i+2.60

 8. Juraj Sorad
  Červen 17th, 2009 v 5:41 pm

  Nainstaloval som UDF 2.5
  Bluray mi v PC uz precitalo - uz sa da nacitat
  Aj mi ho spustilo v Power DVD 9
  Dalej musim skusit palit este raz.

 9. Juraj Sorad
  Červen 18th, 2009 v 6:46 pm

  Ahoj
  Moj ocino skusil to napalene dvd v obchode Centro Nitra, mu ho bez problemov skusili, Dal ho do Bluray prehravaca Sony 550 - tam islo, Samsung - islo, a Sony 350 nslo, ani u mna doma nslo. Problm j v om z prhravac ma najnovsi firmwar.

 10. admin
  Červen 18th, 2009 v 10:24 pm

  To je zvlastni, zrovna na sony 350 bych si vsadil, ze bude vypalena media prehravat bez problemu, dokonce bych rekl, ze to vyrobce uvadi i ve specifikaci prehravace:
  “Kompatibilita s multimédii zaručena díky možnostem přehrávání disků a formátů BD-ROM/R/RE, DVD-+Video/R/RW, CD, AVCHD”
  Zkusim kouknout, jestli maji sony 350 v nekterem z obchodu tady v okoli a schvalne tam vyzkousim svoje vypalena media.

 11. Juraj Sorad
  Červen 25th, 2009 v 10:07 am

  Ahoj
  Skusil som to takto, kupil som BD-R Verbatim 2x, Napalil som to v nerovi 9 - škoda že ide len 15 dní, ako Bluray data, UDF. 2.5, Domace video malo cca 21 GB - vytvorene Pinnacle Studio 12, V nerovi som nastavil rychlost vypalenia 2x a cudoval som sa ale BD-R mi napalovalo presne 1 hodinu a 28 minut, nechapal som, Po dokonceni som to skusil vlozit do Sony 350 a bezproblemov mi to išlo. Moja 1 skusenost z dobrým BD-R.

 12. admin
  Červen 25th, 2009 v 10:53 am

  To je zvlastni, bud Sony 350 vadi media vypalena 4x anebo nema rad media od LG :-) .
  Ja jsem se jeste nedostal do zadneho obchodu, abych v Sony 350 vyzkousel svoje vypalena media, ale urcite to udelam. Zatim mam vse vypaleno na 4x Verbatim, ale mam tu i jedno BD-RE od LG, tak na nej zkusim neco vysmahnout a vyzkousim ho taky.
  Jinak v tom Neru to vypalovani trva dyl, protoze Nero pouziva verifikaci, ktera nejde vypnout. Kdyz jsem v Neru palil 4x, tak mi to trvalo cca 50 minut. Zkus si stahnout treba Power 2Go od Cyberlink, v nem to vypalovani jede rychleji.
  Kazdopadne je fajn, ze ti to vypalene medium funguje!

 13. Nosa
  Říjen 4th, 2009 v 1:43 pm

  Ahoj, tak si to tady ctu a vypada to docela fajn. Taky uvazuju o nejake BD vypalovacce.
  Myslim ze jak Juraj psal ze uz mu to jde, tak to klidne opravdu nemusi byt vubec mediem ani rychlosti, ale tim ze nainstaloval tu podporu pro udf 2.5. Chtelo by to zkusit jeste jednou vypalit na to same medium LG rychlosti 4x jako v prvnim nefunkcnim pripade pred instalaci udf 2.5.
  Jinak mam dotaz :-). Nevite jaky je rozdil kdyz dam treba v Pinnaclu ulozit zpracovane video ve formatu Blu-Ray typ obrazu BDMV (MPEG2) a BDMV (AVC)? Popripade i rozdil mezi Blu-Ray a AVCHD. Diiiky

 14. admin
  Říjen 4th, 2009 v 8:30 pm

  Ahoj, AVCHD je v podstatě varianta kodeku mpeg4, která ale umožňuje zaznamenávat video ve vysokém rozlišení (1920×1080) a s vyšším datovým tokem (15Mbps a více), než měl klasický mpeg4. Disk AVCHD jsem sice tvořit nezkoušel, ale myslím si, že se jedná o video uložené ve formátu AVCHD na klasické DVD. Některé Blu-ray přehrávače tento typ disků podporují (mám dojem, že např. Sony 550) a jsou schopné takové DVD přehrát. Výhodou je, že DVD je cenově dostupnější, ovšem hodina videa v AVCHD (s datovým tokem 15Mbps) zabere cca 7GB a pro zpracování i přehrávání AVCHD je třeba opravdu hodně rychlý počítač.
  Blu-ray typu BDMV je klasika - nástupce DVD. Používá se kodek mpeg2 s vysokým rozlišením (1920×1080) a s vysokým datovým tokem. Podle toho, co jsem sestříhal minulý týden, zabírá 10 minut videa v lepší kvalitě (datový tok okolo 15Mbps, zvuk DD) cca 2,6GB. BDMV lze vypálit a přehrát pouze z Blu-ray médií.

 15. Gzaless
  Prosinec 20th, 2009 v 5:12 pm

  Zdarec,
  perfektní článek, docela zajímavé. Dozvěděl jsem se, že existují 50 GB “CD” .. :) .. a to jsem, ani netušil. Mám takový dotaz. Stáhl jsem si z netu dvd film o velikocti cca 8 GB. Chci si ho vypálit. Chtěl jsem se tě zeptat, stačí si koupit DVD o větší velikosti a nebo potřebuji na to nějakou spešl vypalovačku, která to musí podporovat? Prosím, jestli budeš ochoten mi odepsat, prosím na mejla ..:( … děkuji ti mockrát
  pafim.eeevseznam.cz

 16. Jirka Rott
  Prosinec 25th, 2009 v 9:51 pm

  Zdravím, prosím Vás, nevíte, kde koupit tuto vypalovačku pod 4000 kč? Neprodáváte ji někdo?měl bych o ni zájem.

 17. admin
  Prosinec 29th, 2009 v 10:50 am

  Zkuste sledovat Aukro nebo Ebay - tam se tato vypalovačka dá koupit za velice slušnou cenu (i nová!)

 18. Stana
  Leden 4th, 2010 v 10:08 pm

  ahoj prosím potřebuju poradit mám digit. kameru JVC-everio GZHD10, mám lcd televizi LG 107, když to propojím přes hdmi tak je obraz perfektní, no kamera ma pevny disk a už ho mam plný, potřebuji vedet, co potřebuju udělat proto, abych mohl přes komp vypálit ty soubory - jsou to mts, protože když to v pinaclu vypálím jako dvd tak je obraz na nic je to hnusné?? nepotřebuju náhodou vypalovačku Blu ray??? přehrávač mám blu ray samsung, prosím poradte

 19. admin
  Leden 6th, 2010 v 9:37 am

  Máš dvě možnosti, jak zachovat kvalitu natočeného HD videa - buď si pořídíš blu ray vypalovačku a video jednoduše vyexportuješ a vypálíš na blu ray disk, nebo existuje ještě jedna možnost - a Pinnacle od verze 11 to tuším také umí - vyexportovat video ve formátu “AVCHD disk” a vypálit ho na standartní DVD. I tento DVD disk musíš přehrávat pouze v blu ray přehrávači - otázka je, jestli tento formát právě Tvůj přehrávač podporuje.
  Pokud ale natáčíš v HD rozlišení a máš blu ray přehrávač, tak bych šel raději do té blu ray vypalovačky…

 20. Stana
  Leden 11th, 2010 v 9:49 pm

  díky moc a prosímtě Admine, jeste jedna prosba, ja nemam pinacla 11, mam 12 mam tam v nabídce vytvořit disk AVCHD, ale nevím jak to vyexportovat.Jednou se mi to mozna podarilo ale asi delam neco spatne, to vypalene cd mi blu ray vubec nenacetlo a pri tom avchd dicky prehravac podporuje, zkus mi jeste poradit prosím, Stana

 21. admin
  Leden 13th, 2010 v 9:30 am

  No, AVCHD disk jsem zatím vyrobit nezkoušel, ale protože mě to docela zajímá a v pondělí jsem natočil pár “zasněžených” záběrů na zahradě, tak na to zkusím kouknout. Dostanu se k tomu asi až o víkendu, tak dám potom vědět, jak to dopadlo :-) .

 22. admin
  Leden 25th, 2010 v 6:46 pm

  Tak jsem konečně vyzkoušel vyrobit AVCHD disk a jsem mile překvapen - HD video přehrávané v blu-ray přehrávači z DVD ve výtečné kvalitě! Super na krátké (no… krátké… 30-60min) rodinné sestřihy, pro které je zbytečné plýtvat blu-ray médiem!
  AVCHD disk jsem vytvářel v Pinnacle Studiu 14 Ultimate Colection HD. Trochu jsem své poznatky sesumíroval, článek je zde - http://world.pavelj.cz/2010/01/23/zpracovani-videa-ve-formatu-avchd/ , část o AVCHD disku je úplně dole jako varianta č.3

 23. parson
  Březen 17th, 2010 v 2:32 pm

  ahoj admin…potřebuju poradit, vše podle tvého návodu hotovo, ale jak dám vypálit asi po cca 3min mi vyskočí failed…mám LG přenosnou LG 06, propojenou USB s pc…..vložim BD 25 TDK a pálim ResidetE 2, kterej má cca 18GB, zkoušel jsem to v neru, ashampoo, dvdfab vždycky mi to vyflusne BD a že se to nezdařilo…up vypalovačky jsem taky udělal… :-(

 24. admin
  Březen 18th, 2010 v 8:47 am

  Jakou rychlostí vypaluješ? Jestli to ještě jde, tak bych tu rychlost zkusil snížit na minimum. Přes jaké rozhraní máš vypalovačku připojenou? Možná nějak vázne přenos dat. Chce to určitě USB2.0

 25. parson
  Březen 18th, 2010 v 8:06 pm

  …………čus, tak vypaluju 4x, ale teď jsem zjistil, že bude chyba mezi komunikací pc a ex. vyp.LG, protože to nevysmahne vůbec nic od BD-DVD-….dvířka se ti otevřou a disk vyjede ven, že se vypalovaní nezdařilo…ještě nevim ale jak poznam, že to je usb2.0, mam pc starej asi 5 let usb tam jsou ale …… :-( …..tak nevim….

 26. strmic
  Únor 27th, 2011 v 9:48 pm

  Nazdar admine, podle tvého super návodu jsem vysmahl své první blurayko a světe div se, vyšlo to. Ale cca v 1/3 filmu ve stolním BD přehrávači Samsung BD-P1400 mně začal vypadávat zvuk 5.1 CZ. Pálil jsem rychlostí 6x nsa Verbatim BD-R 25 GB (velikost očesaného fimu cca 22GB). Neporadíš prosím čím to že zvuk vypadává ??? Díky

 27. strmic
  Únor 27th, 2011 v 10:04 pm

  P.S.:vypalovačka LG BH10LS30

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>