Červenec 2009
P Ú S Č P S N
« Čer   Srp »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Pet Shop Boys, Pandemonium tour, Esch sur Alzette

Poprvé se na itineráři některého koncertního turné Pet Shop Boys objevilo Lucembursko, a protože ani já jsem ještě v tomto malém velkovévodství dosud nikdy nebyl, rozhodl jsem se na koncert vyrazit a spojit tak kulturní zážitek s výletem do země dosud nepoznané.
Více o mém výletu do Lucemburska najdete ZDE.

Pet Shop Boys

Byl to pro mě v pořadí již pátý koncert Pet Shop Boys, který jsem navštívil. Průmyslové lucemburské město Esch se tak přiřadilo k Praze (tam jsem měl možnost britské duo shlédnout hned dvakrát), Budapešti a také k německým Drážďanům. Koncert se odehrával v budově zvané Rockhal, která se nachází na lucemburském břehu řeky Alzette (naproti za řekou už je Francie) na okraji příšerné rezavé zanikající průmyslové zóny, vedle které vyrůstá kontrastující moderní zábavní centrum. Bylo to docela zajímavé, že směrové cedule vedoucí k Rockhal ukazovaly kamsi do železné továrny a teprve tešně před ocelovým monstrem se zahnulo vpravo a chodník vedl do nové moderní haly. Zvláštní a pro Pet Shop Boys poměrně příznačné prostředí neboť oba pánové mají podobné bizardní kulisy docela rádi.

Před koncertem bylo ještě třeba získat lístek, respektive vyměnit voucher z ineternetu, neboť mé rozhodnutí vyrazit do Lucemburska padlo terpve dva dny před dnem D, a tudíž již nebylo možné lístek doručit poštou. Naštěstí vše fungovalo bez problémů, slečna u vchodu si mě odškrtla v seznamu podobných “last minute” kupujících a já držel v ruce kýženou vstupenku!

Neil Tennant

Samotný koncert se odehrával před kulisou asi 3000 diváků. Na nevelkém pódiu byly nainstalovány dvě stěny z bílých krychlí, na které byly v první části vystoupení promítány videoexpozice. V průběhu vystoupení byly tyto stěny zbourány (paradoxně během intra skladby Building a Wall) a videosekvence už byly promítány pouze na velké plátno za pódiem, zatímco zbrourané krychle občas nápaditě využívali čtyři doprovodní tanečníci a v přestávkách mezi skladbami je různě přerovnávali technici v bílých pláštích a přilbách. V pravé části pódia zase vyrostl velký ovládací pult s elektronickými percusemi. Tento prostor byl samozřejmě po celou dobu hájenstvím Chrise Lowe, zatímco zpěvák Neil Tennat se pohyboval po celém jevišti, jak je jeho zvykem. Oba pánové během vystoupení vystřídali i několik převleků - od klasického neilova smokingu až po kostým krále nebo klobouky z výrazným černým nebo zeleným chmýřím.

Chris Lowe

Koncert otevřelo intro ze skladby “More Than a Dream” z nového alba, načež následovala překvapivá úvodní skladba “Heart” z roku 1987. Oba pánové i doprovodné tenečnice měli při tomto úvodu na hlavách podivné krychle, které korespondovaly se stěnami v pozadí. Naštěstí už při následují skladbě - aktuálním singlu “Did You See Me Coming?” - všichni zúčastnění barevné krychle sundali a koncert se rozjel naplno.
Už na minulých vystoupeních jsme si zvykli, že Pet Shop Boys některé skladby propojují v zajímavá medley. Ne jinak tomu bylo i letos. Zajímavě tak byly za pomoci producenta Stuarta Price propojeny např. “Can You Forgive Her?” (1993) s “Pandemonium” (2009) nebo “Two Divided By Zero” s “Why Don’t We Live Together?” (obojí z prvního alba Plaese z roku 1986). Ovšem absolutně největším překvapením a pro mě také jedním z vrchodlů celého koncertu bylo medley dvou pomalých skladeb z roku 1987 “Do I Have To?”  a “King’s Cross”. Během první jmenované dokonce Neil předvedl několik tanečních kreací se svými tanečnicemi. Pravda, fungoval spíš jako držák při piruetách ala Star Dance, ale kupodivu tyto kreace nevyzněly nijak trapně, spíš naopak!
V taneční kreaci se kupodivu převedl i věčně zamračený a kamenně se tvářící Chris, který při “Why Don’t We Live Together?” z ničehož nic opustil svůj řídící pul, předvedl pár kroků s tanečníky, načež se zase vrátil ke svým syntezátorům.

Neil Tennant

A jaké byly vrcholy koncertu? Samozřejmě “Go West”, která byla netypicky zařazená doprostřed celého vystoupení a ne na konec, jak bývalo zvykem. Sál dále asi nejvíce rozvášnily skladby “Always On My Mind”, “Suburbia”, “It´s a Sin” či z novějších věcí “All Over The World”. Nejhezčí taneční kreace jsme zase mohli sledoval při “Jealousy”, kdy oba snědí tanečníci sým pohybem vyjadřovali mileneckou hádku. Na závěr došlo i na dva přídavky - “Being Boring” a tradiční “West End Girls”, naopak z obvyklých skladeb, které málokdy chyběly na některém vystoupení jsem postrádal “So Hard” nebo “New York City Boy”.

Strhující koncert s výborně poskládaným playlistem skončil po 104 minutách. Oba pánové dokázali, že i v pokročilém věku dokáží předvést skvělou show a hlavně dokáží výborně pobavit diváky. Ze záporů celé akce bych snad uvedl pouze trochu silnější basy a naopak slabší hlasitost mikrofonu, ale to je asi v podobných prostorách normální. Nezbývá něž doufat, že se Pet Shop Boys brzy představí i u nás a nebude za nimi třeba tak daleko cestovat.


Kompletní fotogalerii z koncertu najtete zde - http://lucembursko.pavelj.cz/psb.htm

Kompletní playlist:

1. More Than A Dream (Dub, Bridge)/Heart (Full)
2. Did You See Me Coming? (Full)
3. Pandemonium/Can You Forgive Her?
4. Love Comes Quickly (Full)
5. Love Etc. (Full)
6. Integral/Building a Wall
7. Go West (Full)
8. Two Divided By Zero (Full) /Why Don’t We Live Together? (Bridge to C2H)
9. Closer To Heaven (Short) /Left To My Own Devices (Full)
10. Always On My Mind (Full)
11. Interlude (Chris Dancing)
12. Do I Have To?/King’s Cross
13. The Way It Used to Be (Full)
14. Jealousy (Full)
15. Suburbia (Full)
16. All Over The World (Full)
17. Domino Dancing (Short) /Se A Vida E (Full - Sunged By Dancers)
18. Discoteca (Short) /Viva La Vida (Full)
19. It’s a Sin (Full)

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>