Srpen 2009
P Ú S Č P S N
« Čvc   Zář »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Výprava k prameni Vltavy

Hned o první srpnové sobotě jsme s Radkou využili nádherného počasí a vyrazili jsme na malý výlet na Šumavu. Naším hlavním cílem byl pramen Vltavy, kterého jsme se pokoušeli neúspěšně dosáhnout již před sedmi lety, kdy jsme do šumavských hvozdů vyrazili coby cykloturisté. Tehdy v roce 2002 nám bohužel plán překazilo počasí - na Kvildě nás chytla dešťová přeháňka a před dalším lijákem jsme tak tak stihli sjet do kempu v Antýglu, načež v dalších dnech přišly nechvalně proslulé povodně.
Letos se nám výprava k prameni konečně vydařila. Místo kol jsme s sebou vzali naší kokřici Chelsinku a do svahu na úpatí Černé hory (1315m) jsme tentokrát vyrazili pěšky.

paseka u Hraběcí Hutě

Jako výchozí bod našeho výšlapu jsme samozřejmě zvolili Kvildu (tady je mapy cesty z/do Plané), respektive parkoviště na jejím jihozápadním okraji, které se nachází symbolicky právě na břehu Vltavy. Po úvodním úseku vedoucím mezi pastvinami s pěknými výhledy na Kvildu jsme se vnořili do lesního porostu, kde se nám stoupalo o poznání příjemněji než na přímém Slunci. Ačkoliv měly teploty v tisíci metrech dosahovat příjemné dvacítky, realita byla v sobotu o pěkných pár stupňů výš.

Kvilda

Naštěstí stoupání nebylo nijak dramatické, protože celkové převýšení přes 220m je třeba zvládnout na úseku dlouhém 5km. Celková vzdálenost od parkoviště až k samotnému prameni činila nějakých 5,7km. Názorně celý charakter cesty vytihuje následující výškový profil:

 

Volným tempem jsme tuto trasu zvládli za necelou hodinu a půl. Samozřejmě s tím, že se Chelsinka vymáchala v každém záhybu Vltavy, který se jen trošku přiblížil k lesní cestě :-) .

Samotný pramen leží v nadmořské výšce 1172 m.n.m. asi 350m od hranice s Německem. Za minulého režimu patřila celá oblast okolo pramene k nepřístupnému pohraničnímu pásmu, jehož jedinou připomínkou je dnes široký lesní průsek, který návštěvníci míjejí během svého výšlapu. Upřesnit také musím fakt, že se jedná o pramen Teplé Vltavy, která odsud stéká do Kvildy a dále pokračuje do Borové Lady, Horních Vltavic a Lenory. Pod rašeliništěm Modrý Luh v nepřístupné I. zóně národního parku se stéká se Studenou Vltavou, která pramení na bavorské straně hranice, a tímto soutokem vzniká samotná Vltava, která je se svými 433km nejdelší českou řekou. Každopádně je Teplá Vltava považována za hlavní pramennou větev “matky českých řek”.

     "turistický" pramen Vltavy

Když už jsme v tom upřesňování, tak je třeba ještě dodat, že pěkně upravená studánka v těsném sousedství turistické cesty vlastně není úplně tím přesným pramenem. Teplá Vltava totiž pramení ve 100m vzdáleném rašeliništi výše ve svahu Černé Hory a do vkusně obložené studánky je voda z rašeliniště svedena podzemní dřevěnou vodotečí. Turistická studánka má v tomto směru více méně symbolický leč poměrně poetický charakter.

   Chelsinka u pramene Vltavy

Cesta dolů od pramene nám trvala opět asi hodinu a půl. Z kopce se šlo samozřejmě rychleji, ale Chelsinka se opět musela v každém potůčku pěkně ochladit - není divu, teplota atakovala i v těchto nadmořských výškách třicítku a mít na sobě ještě černý kožich, taky bych asi hupsnul do potoka :-) .

        šumavské louky jsou plné motýlů

Domů jsme se z Kvildy vydali přes Filipovu Huť a Modravu, abychom zavzpomínali na náš sedm let starý pobyt na Antýglu a také proto, abych si mohl vyfotit pěkné panorama Kvildy ze serpentíny nad údolím Teplé Vltavy.

Kvilda

Byl to příjemný výlet a zároveň to pro nás byl tréning na následující výpravy, které - půjde-li vše podle plánu (příští týden je ve znamení velkých změn :-) ) - plánujeme na srpen.

louka před vstupem do lesa

2 comments to Výprava k prameni Vltavy

 1. Michal
  Srpen 3rd, 2009 v 1:56 pm

  Hm, tak tohle je fakt zajímavý! Já totiž tento víkend strávil právě na Kvildě a moje první kilometry sobotního cyklovýletu vedly právě k prameni Vltavy ! U pramene jsem byl někdy kolem 10.hodiny a pak jsem přes Černou Horu pokračoval na Modravu, atd. To se teda povedlo ! :-)

 2. admin
  Srpen 3rd, 2009 v 2:24 pm

  Tak to jsme se u pramene minuli zhruba o tři hodiny - my jsme tam byli okolo 13.hodiny. Tak to je teda nářez :-) Je ta naše zemička ale malinkatá :-)

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>