Září 2009
P Ú S Č P S N
« Srp   Říj »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Na skok do Prahy na výstavy

Panorama Hradčan z Karlova mostuPoslední srpnový výlet mě zavedl do Prahy. Dlouho jsem se chystal navštívit některé výstavy, ale dlouho se mi nedařilo najít ideální volný termín. Nakonec se vše podařilo zorganizovat poslední srpnový víkend - s Radkou jsme vyrazili do Turnova, abychom tam po prázdninách “odevzdali” Davida a při té příležitosti jsme právě s Davidem podnikli tento krátký výlet. Praha je z Turnova totiž mnohem příjemněji dostupná než z Plané nad Lužnicí, takže nebylo na celou akci třeba obětovat zbytečně mnoho času. Pro prodloužené sobotní dopoledne jsme si nakonec vybrali dvě výstavy: “Terakotová armáda” v paláci Lucerna a “Pěšky 1.světovou válkou” v Tereziánském křídle Pražského hradu. Ráno jsme tedy vyrazili z Malého Rohozce, auto jsme zaparkovali na Černém mostě a odtud jsme se přesunuli metrem až na Václavské náměstí. Celý tento přesun jsme zvládli přesně za hodinu!

Terakotová armáda

Terakotová armáda - foto z oficiálního webuVýstava ve velkém sále paláce Lucerna je věrnou napodobeninou části originální světoznámé archeologické lokality, která se nachází v Číně poblíž města Si-an, hlavního města provincie Šan-si asi 880km jihozápadně od Pekingu. Terakotová armáda tam ležela 2200 let ukryta pod zemí, než ji náhodou na jaře roku 1974 objevili rolníci při hloubení studny. 8000 terakotových válečníků a koní bylo součástí pohřebního areálu prvního čínského císaře Čchin Š´chuang-ti (259-210 př.n.l.), zakladatele prvního sjednoceného, centralizovaného císařství, které vzniklo násilným a krvavým spojením všech tehdy existujících sedmi států, jež spolu před tím neustále urputně a s nemalou brutalitou soupeřily o nadvládu. Přestože byl Čchin Š´chuang-ti despotický a tyranský vládce, nelze mu upřít nemalé zásluhy při budování vyspělého feudálního politického systému. Císař například zavedl jednotnou měnovou i váhovou soustavu a zasloužil se o sjednocení písma. Na druhé straně neváhal bez milosti likvidovat své odpůrce, či učence hlásající nežádoucí myšlenky a své zemi vládl neobyčejně krutě. Svými činy si však Čchin Š´chuang-ti navždy vydobil výzmané místo v čínské historii. K nesmrtelnosti kultu prvního císaře přispěla nemalým dílem také výbava jeho honosného pohřebního areálu, jehož rozloha činí 20 000 metrů čtverečních. V roce 1987 bylo záhrobní sídlo Čchin Š´chuang-ti oficiálně zapsáno na seznam přírodního a kulturního děditství UNESCO a do dnešní doby tuto archeologickou lokalitu navštívilo již okolo 50 milionů návštěvníků.

Pražská výstava, která se do Prahy přestěhovala z Německa, nabízí malou exkurzi do podivného světa mlčících terakotových válečníků. Návštěvníci nejdříve míjejí expozici umístěnou na chodbách před jednotlivými ložemi Lucerny. Hned u vchodu se mohou seznámit s historií prvního čínského sjednotitele Čchin Š´chuang-ti a s politickou situací 3.století př.n.l. Terakotová armáda - foto z oficiálního webuTo je sice pěkné, ale v podstatě totéž, co si návštěvník přečte na těch několika tabulích na začátku expozice, se posléze opakuje při audio komentáři u samotné hliněné armády. Cenné jsou tak v první části výstavy pouze zajímavé dobové relikvie, které se nacházejí ve vitrínách mezi jednotlivými tabulemi s úvodním texem.
V další části výstavy následuje pěkná a zajímavá ukázka dobového oblečení - od úborů prostých úředníků až po šaty vysoce postavených osob. V samotném velkém sále se hned u vchodu nachází malý kinosál, ve kterém se dokola promítá zajímavý několikaminutový dokument o historii terakotové armády i o místě, kde byla nalezena. Následuje pěkný model jednoho z pohřebních sálů v měřítku 1:10 a vrcholem celé výstavy je melý “výřez” z arechelogické lokality v měřítku 1:1. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout několik desítek precizních kopií válečníků a koňů. Sochy jsou stejně jako v originálním nalezišti bezbarvé a prosté zbraní, které se v ani v Si-anu nedochovaly. Úžasné jsou obličeje jednotlivých mužů, které jsou zpracovány skutečně do nejmenších detailů. Navíc je každý obličej naprosto jedinečný a neopakovatelný!
Vystavený kousek armády je návštěvníkům pečlivě popsaný pomocí audio průvodce a světelných efektů. Zde také celá výstava končí. Je to opradvu zajímavá exkurze do čínské historie i unikátní příležitost seznámit se s ojedinělou archeologickou lokalitou, kterou se mi dosud nepoštěstilo naštívit. Na druhou stranu mě rozsah celé výstavy malinko zklamal, ačkoliv uznávám, že více se do omezených prostor Lucerny prostě nacpat nedalo.

Pěšky 1.světovou válkou

Nácvik útokuNa další výstavu jsme se přesunuli na Pražský hrad, konkrétně do jeho Tereziánského křídla. Ve vysílání ČT mě kdysi zaujala reportáž o zajímavé výstavě fotografií z první světové války. Přiznám se, že tento neblaze proslulý válečný konflikt zatím zůstával dost stranou mého zájmu (oproti 2.světové válce), tak jsem byl zvědavý na reálie zachycené na unikátních černobílých záběrech pořízených důstojníkem rakousko-uherské armády Jindřichem Bišickým.
Výstava "Pěšky 1.světovou válkou"Musím říci, že mě kvalita jednotlivých fotografií naprosto ohromila. Jednotlivé negativy totiž prošly procesem digitalizace, pečlivým retušováním a pomocí technologie digitálního osvitu byly nazvěčovány až do rozměrů 90×135cm. Část snímků zachycuje život českého 28. pěšího pluku na východní frontě v Haliči, nicméně většina záběrů byla pořízena na italské frontě, kde se autor zúčastnil bojů v rámci 47.pěšího pluku. Jednotlivé fotografie jsou rozčleněné tématicky - zachycují civilní obyvatelstvo, prosté vojáky i důstojnický sbor, zničená města, unikátní (z dnešního pohledu) giganticky předpotopní techniku začátku 20.století, přesuny i odpočinek vojsk, běžné výjevy z každodenního života na frontě a nechybí ani záběry padlých či hromadných pohřbů zabitých kamarádů. Na některých snímcích se objevuje i tvář samotného autora, který své fotografie vyvolával v polních podmínkách přímo na frontě. Atmosféra a kompozice jednotlivých záběrů je opravdu obdivuhodná, navíc uvážíme-li, že fotografie pořizoval nadšený fotoamatér téměř před sto lety!
Výstavu bych jednoznačně doporučil, kdyby bohužel už pozítří (30.9.) nekončila…

Na závěr krátké návštěvy Prahy jsme se ještě prošli po terase nad Jižními zahradami Pražského hradu, odkud jsme se přes Kampu dostali až na Karlův most. Ten bohužel momentálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí, takže je v několika místech zpoloviny uzavřen, což v čase polední špičky způsobovalo dost nechutnou davovou tlačenici. Proto jsem narychlo pořídil několik posleních fotografií Pražského hradu a potom už jsme se vydali metrem zpátky na Černý most.
Na závěr přidávám pražská panoramata:

Panorama Prahy z terasy pod Pražským hradem

Pražský hrad z Karlova mostu

A ještě nějaký ten odkaz:

Terakotová armáda - http://www.terrakottaarmee.com/cs/#
Terakotová armáda - historie: http://www.terrakottaarmee.com/cs/pdf/History.pdf
Pěšky 1.světvou válkou - web hradu

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>