Říjen 2009
P Ú S Č P S N
« Zář   Lis »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Kopírování (zálohování) Blu-ray disků

Po čase je tu opět článek týkající se nastupujícího formátu pro ukládání videa ve vysokém rozlišení Blu-ray. Tentokrát se zaměřím na možnosti kopírování (nebo zálohování) těchto disků. Na českém internetu jsem zatím nenašel žádný přehledný návod, jak postupovat, tak se pokusím k dané problematice napsat pár postřehů. Jako studijní materiál mi poslouží originální Blu-ray disk s filmem Valkýra, který se mi nedávno dostal do rukou. Film je uložen na dvouvrstvém médiu (BD50) a kompletní velikost dat činí 47,2GB. Mým cílem bude komprese tohoto disku do takové podoby, aby se vešel na jednovrstvé médium s kapacitou 25GB. Aby to nebylo tak snadné, originální disk je bez české podpory, takže kromě komprese bude třeba přidat k filmu i českou audio stopu. Tolik vstupní údaje a jdeme na věc:

Použitý software:

Nejdříve je tu malý přehled všech programů, které budu při kopírování a následné kompresi používat:
Any DVD HD 6.5.4.9. - zajistí dekryptování ochrany AACS i BD+
DVDFab Platinum HD 6.0.1.0 - umí dekryptovat ochanu AACS a kopírovat Blu Ray disk, ovšem pouze v určitém rozsahu - viz.níže.
TsMuxer - utilitka na demuxování, muxování a autorizaci Blu-ray disků (vysvětlím níže :-) )
BD Rebuilder 0.30.02 Beta - nevelký leč velice chytrý program, který umí nejen kopírovat, ale také komprimovat Blu-Ray disky.
Ffdshow, AviSynth 2.5 - utility, bez kterých nefunguje BD Rebuilder. Obě musejí být v počítači nainstalované před kompresí.

Kopírování Blu-ray do počítače

Pro snazší práci bude třeba nejdříve nakopírovat originální disk do počítače. Při té příležitosti se rovnou zbavíme ochrany, ktará by nám práci s daty zbytečně komplikovala. Pro tento účel poslouží jednoduchá aplikace Any DVD HD, která běžíce na pozadí spolehlivě eliminuje všechny ochrany disku. Po jejím spuštění stačí obsah Blu-ray disku nakopírovat do počítače pomocí libovolného manažeru. Tento krok lze samozřejmě přeskočit a upravovat data přímo z originálního blu-ray média, ale já budu raději pracovat s kompletními daty uloženými na pevném disku počítače.

DVDFab Platinum HD

V další fázi použijeme program DVDFab Platinum HD. Pomocí něj vypustíme z originálního balíku dat, který již máme nakopírovaný v počítači, všechny nepotřebné součásti, které zabírají příliš mnoho místa, a které budou pro náš výsledný produkt nepotřebné - tj.menu, bonusový materiál a pro nás neužitečné audiostopy. V našem případě vypustíme maďarskou, ukrajinksou, ruskou audio stopu a obě anglické stopy ve stereu. Ponecháme pouze anglické DTS a Dolby Digital 5.1. Titulků si všímat nemusíme, protože jejich velikost je vzhledem ke kapacitě disku zanedbatelná, ale pokud nechceme, aby nás iritovala např. dánština, finština nebo nedejbože litevština, můžeme některé titulky klidně vypustit také.
V DVDFab Platinum HD tedy načeteme překopírovaný Blu-ray disk zadáním adresáře v kolonce “Source” (zdroj). Zároveň si na pevném disku založíme nový adresář, do kterého budeme ukládat upravená data a tento adresář zadáme do kolonky “Target” (cíl). Po načtení zdrojových dat se nám otevřou tři základní okna - seznam video stop a seznam audio stop se seznamem všech titulků, které se k vybrané video stopě vztahují. Na začátku seznamu video stop je obvykle samotný film - každopádně je to ta položka s nejdelším časovým údajem. Další kolonky představují bonusy a menu. Pokud v menu na levé straně pod položkou “Blu-ray to blu-ray” vybereme nabídku “Main movie” (hlavní film), program nám automaticky video stopu s filmem najde a označí. Jednoduchým zaškrtáváním teď vybereme audio stopy a titulky tak, jak je tomu na tomto obrázku:

bd01.png

Jedinou nevýhodou programu DVDFab Platinum HD je, že dosud neumí provádět kompresi (alespoň ve verzi, kterou mám k dispozici já). Odhadovaná velikost námi upravených dat je proto nyní 25,279GB, což je o malinko více než potřebujeme. Požadovaného efektu, kdy se nám data vejdou na jednovrstvé médium, bychom dosáhli vypuštěním anglické audio stopy v Dolby Digital 5.1, ale to bychom si celý proces zbytečně usnadňovali, navíc stejně chceme ještě přidat český zvuk, takže by nám to ve výsledném efektu ani nepomohlo.
Kliknutí na tlačítko “Next” (další) provedeme nastavenou opraci, na jejímž konci máme v námi zvoleném adresáři (v našem případě VALKYRA-FILM) novou Blu-ray strukturu o celkové velikosti lehce přesahující 26GB (odhad DVDFab Platinum HD nebyl úplně přesný).

Přidáváme audio stopu

Na slovenském fóru, zabývajícím se otázkami ohledně videa ve vyském rozlišení, se mi podařilo získat českou audio stopu v Dolby Digital 5.1, kterou nyní potřebuji přidat k nově vytvořenému ořezanému Blu-ray disku. Toho docílíme tak, že celý Blu-ray disk rozložíme na jednotlivé komponenty, kýženou stopu k těmto komponentům přidáme a celý disk zase pěkně poskládáme (autorizujeme) dohromady. Procesu rozložení se říká demuxování a provedeme jej pomocí šikovné utilitky TsMuxer.
Program spustíme pomocí souboru tsMuxerGUI.exe. Otevře se nám okno, kde pomocí tlačítka “add” otevřeme soubor 00001.m2ts z adresáře BDMV / STREAM z adresáře VALKYRA-FILM. Soubor m2ts je obdobou souboru s přípnou vob, které známe z DVD - také obsahuje video, několik audio stop a určitý počet titulků. Ostatně multimediální obsah souboru 00001.m2ts je vypsán o jedno okénko níže v seznamu “tracks”.
My teď necháme všechny stopy vybrané (zaškrtnuté) a dole pod nabídkou “Output” vybereme a označíme položku “Demux”. Na pevném disku si založíme další pracovní adresář - v našem případě “VALKYRA-demux” a cestu k tomuto adresáři zadáme po kolonky pod nabídkou “Output”. Klikneme na levé dolní tlačítko, jehož označení se změnilo na “Start demuxing”.

bd02.png

Výsledkem několikaminutového procesu je to, že se v námi zvoleném adresáři objeví několik nových souborů. Jsou to jednotlivé složky souboru 00001.m2ts - soubor s příponou 264 je samotný film, soubor s příponou dts je anglická audio stopa se zvukem ve formátu DTS, soubor s příponou ac3 je zvuk v Dolby Digital a soubory s příponou sup obsahují titulky.
Teď provedeme opačný proces s tím, že k těmto souborům přidáme další s příponou ac3, který obsahuje českou audio stopu staženou z webu.
Opět spustíme TsMuxer a tentokrát tlačítkem add přidáme do okna “Input files” všechny soubory z adresáře VALKYRA-demux a k nim ještě přidáme soubor *.ac3 s českým zvukem. Volbu “Output” tentokrát nastavíme na “Blu-ray disk” a pod tuto volbu nastavíme cestu do dalšího nově založeného pracovního adresáře - v našem případěš VALKYRA-FILM-CZ.

bd03.png

Program provede autorizaci Blu-ray disku a multiplexování (spojení) všech komponentů (videa, audia a titulků) do jediného souboru, který se tentokrát jmenuje 00000.m2ts a nachází se opět v podadresáři BDMV / STREAM.

BD Rebuilder

Teď už máme před sebou poslední úkol. Blu-ray disk uložený v adreáři VALKYRA-FILM-CZ o velikosti 26,4GB zkomprimovat tak, aby celkový objem dat činil přibližně 24GB. O to se postará poslední program - BD Rebuilder.
Po spuštění opět nastavíme cestu ke zdrojovému adresáři do kolonky “Source path”. O řádek níže nastavíme cestu k poslednímu pracovnímu adresáři, který během kopírování zakládáme (v našem případě VALKYRA-CZ-BD25). Níže v záležce “Stream” se nám opět zobrazuje seznam audio stop a titulků - všechny tyto položky už necháme zapnuté (pokud tomu tak není, je vedle položky zobrazen velký červený křížek).

Teď musíme provést nastavení. V menu Settings - Options zaškrtneme volbu “Target Size BD25″. Dále v menu Settings - Encoder Settings nastavíme: “Idle Priority” a “High Quality (Default)”. Teď provedeme poslední nastevní pomocí menu Settings - Setup:

Důležité jsou položky v Audio Encoding Options: zaškrtneme “Do not convert DTS to AC3″ neboť rozhodně nechceme ponížit kvalitní DTS na “pouhé” Dolby Digital, dále zaškrtneme “Do not reencode AC3″, protože stávající Dolby Digital už přepočítávat nechceme a “keep HD audio for BD25 encoding” aby program zachoval případný zvuk v Dolby True HD. Ideální je také zrušení limitů jedné stopy pro každý jazyk v audiu i u titulků. Nastavení musíme uložit tlačítkem “Save Changes” a v hlavním okně spustíme proces komprimace tlačítkem “Backup”. V záložce “Log” lze během komprese zobrazit protokol o celém procesu.
V našem případě celá akce trvá necelých 32 minut.
Zde je kompletní log:

[21:16:56] BD Rebuilder v0.30.02 (beta)
  - Source:  VALKYRA_FILM_CZ
  - Input BD size: 24,62 GB
  - Approximate total content: [02:00:20.960]
  - Target BD size: 22,46 GB
  - Windows Version: 5.1 [2600]
  - Audio Settings: AC3=0 DTS=0 HD=1 Kbs=640
[21:16:56] PHASE ONE, Encoding
 - [21:16:56] Extracting A/V streams [VID_00000]
 - [21:26:38] Reencoding: VID_00000 (1 of 1)
 - [21:26:38] Keeping original video (no reencode)
[21:48:45]PHASE ONE complete
[21:48:45]PHASE TWO - Rebuild Started
 - [21:48:45] Rebuilding BD file Structure
[21:48:45] - Encode and Rebuild complete
[21:48:45]JOB: VALKYRA_FILM_CZ finished.

Programem BD Rebuilder lze samozřejmě ořezávat a komprimovat i originální disk, v tom případě se ale připravte na to, že celý proces potrvá velmi, ale opravdu velmi dlouho! Při testování na dvoujádrovém procesoru (v práci) trvalo BD Rebuilderu (verzi 0.21.01) oddělení nežádoucích stop a komprimace videa celých 24 hodin!
Proto mi výše uvedený postup přijde časově nejšetrnější neboť takto celý proces (s použitím čtyřjádrového procesoru) trvá něco okolo jedné hodiny.
Výsledkem je Blu-ray struktura v námi zvoleném adresáři o celkové velikosti 23,8GB, kterou můžeme směle vypálit na připravené jednovrstvé Blu-ray médium.

Na závěr přidávám odkaz na stránku, kde lze stáhnout veškerý potřebný software:
http://www.videohelp.com/tools/sections/blu-ray-to-blu-ray-avchd

19 comments to Kopírování (zálohování) Blu-ray disků

 1. SevenUp
  Leden 9th, 2010 v 7:48 pm

  Cau, super navod, jen jsem se chtel zeptat na tsMuxer, pridaval jsem k filmu titulky .srt a program je neintegroval. V jakem formatu teda musi byt ??? Jo a jeste jedna vec, prevedl jsem .mkv film s DTS na m2ts aby to prehral PS3 a kupodivu PS3 neprehraje zvuk v DTS a to i pres to ze tam mam posledni firmware a nic, jedine co to vezme tak AC3, je neco kde bych to .mkv s DTS prevel na AC3 bez nutnosti prevadet video stream ??? Diky

 2. admin
  Leden 9th, 2010 v 10:28 pm

  Ty titulky musejí být ve formátu .sup - srt do blu ray naautorizovat bohužel nejdou. Kdysi jsem převod srt do sup zkoušel, ale bez úspěchu. Teď jsem našel jakýsi program easySUP - http://www.videohelp.com/tools/easySUP , který se podle popisu tváří, že by to mohl umět.
  Ten převod DTS do AC3 jsem dosud nezkoušel a obávám se, že ani nevyzkouším, protože naopak DTS spíše vyhledávám :-)
  Na ten převod DTS do AC3 existuje několik programů, ale jak jsem zmínil, žádný z nich jsem nezkoušel, takže k nim nemůžu napsat nic bližšího:
  MKV3AC - http://www.videohelp.com/tools/MKV2AC3
  eac3to - http://www.videohelp.com/tools/eac3to
  PopCorn MKV AudioConverter - http://www.videohelp.com/tools/PopCorn_MKV_AudioConverter
  Zkus jsetli se ti v některém ten převod podaří a když tak dej vědět, jak to dopadlo…

 3. SevenUp
  Leden 11th, 2010 v 12:34 am

  Super, MKV2AC3 fungovalo tak jak jsem si predstavoval a prevedlo to DTS do AC3 bez nutnosti konverze videostreamu. No vim ze DTS je lepsi nez AC3 jenze nechapu proc mi to na PS3 nejede kdyz to ma certifikovane DTS, nekde Sony udelalo asi chybu nebo nevim. Tytulky mi zatim do .sup ze .srt prevedst nesly… mozna se s tim jeste potrapim… Kazdopadne moc diky.

 4. Quo
  Leden 17th, 2010 v 8:46 pm

  Díky za super návod, mám jen takový problém, že když to vypálím na BluRay 25GB tak v počítači to spustit jde, ale sony blu ray prehravac mi pise ze to nemuze precist, je tam nejaka dalsi ochrana media?, nebo jsem to vypalil spatne?, vypaloval jsem přes program Ashampoo Burning Studio 6.

  dekuji za pripadnou radu

 5. admin
  Leden 18th, 2010 v 1:07 pm

  Jo, ten problém s přehrávačem Sony už jsme řešili tady - http://world.pavelj.cz/2009/05/31/blu-ray-vypalovacka-lg-ggw-h20l/
  Mám dojem, že tomu přehrávači tehdy vadila média vypálená 4 rychlostně (týkalo se to Sony BDP S350). Zkuste blu ray vypálit s nižší rychlostí, tehdy to kupodivu pomohlo. Případně se zkuste podívat, jestli náhodou Sony nemá k dispozici nějaký novější firmware.

 6. kangasero
  Únor 15th, 2010 v 10:47 pm

  Díky za návod,je bezva.Mám jen jeden problém:po asi dvaceti hodinách práce BD rebuilderu se mi podařilo zkomprimovat asi 28GB filmu Temný rytíř na cca 22GB.Nechal jsem tam jen jeden originální zvuk plus češtinu,ale když se film vypálil na disk,tak jsem zjistil,že se obě audio stopy mírně opozdily za obrazem.Takže postavy ve filmu třeba vystřelí a zvuk výstřelu je slyšet až po chvilce,když už třeba hovoří…Nechápu,jak se mohl zvuk takhle rozejít s obrazem.Podotýkám,že obě audio stopy jsou původní,nejsou tam odnikud přidávané.Nevíte někdo co s tím?

 7. rascal
  Březen 23rd, 2010 v 9:21 pm

  Moc díky za návod. Právě jsem vypálil své první BD. Originál ovšem má 5.1 český zvuk, tak to bylo jednodušší. Navíc mám DVDfab Platinum HD 6.2.1.8. a ten už umí i komprimaci na 25GB, takže odpadá práce s BD Rebuilder. Film o délce 2h30min je připraven k vypálení za cca 3h20min (načtení do PC přes AnyDVD HD 6.6.3.0 - 1h20min a vytvoření image pomocí DVDfab 2h - sestava PC Intel i7, 6 Giga RAM, dva SATA disky - čtení a zápis vždy probíhal z jednoho na druhý).Pálil jsem to na BD-RE 1rychlostně (první pokus-co kdyby to nevyšlo) a Panasonic DMP-BD 60 to přehrál absolutně v poho. Takže ještě jednou díky.

 8. kangasero
  Březen 24th, 2010 v 8:58 pm

  Já mám také DVDFab platinum 6.2.1.8. a komprimaci nezvládá.Jakmile chci komprimovat větší soubor než asi 23 GB,tak tam skočí chybové hlášení…Fabku mám koupenou oficiálně.

 9. kangasero
  Duben 28th, 2010 v 10:29 am

  Teď jsem dokonce stahnul novou verzi DVDFab 7.0.4.0 z 15.4. a ani u této verze nemohu film komprimovat.Jakmile zadám nosič 25GB a vypustím různé zvukové stopy,tak asi 10 min probíhá skenování,pak se ukáže např. 70% a když zadám start,tak asi po deseti vteřinách naskočí chybové hlášení.Nevíte někdo co s tím?

 10. admin
  Květen 2nd, 2010 v 5:31 pm

  O víkendu jsem přepočítával Sherlocka - z originál Blu ray 40,5GB jsem vypouštěl bonusy a všechny audio stopy kromě anglického DTS HD a českého 5.1. Nejdříve jsem zkoušel DVDFab 7.0.5.1., ale po nějaké úvodní analýze mi to taky zbuchlo.
  Tak jsem použil BD Rebuilder 0.33.06 beta (http://www.jdobbs.net/freeware/BD-RBV03306.zip) a všechno v pohodě. Mode “Movie only backup”, bitrate videa byl snížen na cca 96% a výsledek má 23,5GB. Na čtyřjádrovém procesoru trval celý proces 103 minut.
  DVDFAb se sice tváří celkem inteligentně - opravdu už nabízí možnost komprimace na 25GB, ale při kompresi relativně nového titulu spolehlivě havaroval :-) Ještě ho v týdnu otestuju s nějakým jiným diskem…

 11. BARTHORY
  Květen 3rd, 2010 v 8:49 pm

  Mě by zajímalo, jakým způsobem vypálit takto připravený film. Zkoušel jsem již všechno možné(Imgburn,Nero10 i DVDFAB decryptér), ale Panasonic DMP-BD55 odmítá přečíst všechny moje výtvory. Prosím o návod jak přesně na to, co nastavit v Neru apod.(nastavil jsem udf 2.5) Předem moc děkuji.

 12. admin
  Květen 4th, 2010 v 3:59 pm

  Možná nebude problém ve vypálení, ale v přehrávači. Doporučuju zkontrolovat firmware - nejnovější verze pro tento přehrávač je 2.1 z 15.7.2009.
  Jinak více o vypalováni Blu ray disků je zde - http://world.pavelj.cz/2009/05/31/blu-ray-vypalovacka-lg-ggw-h20l/

 13. BARTHORY
  Květen 4th, 2010 v 7:32 pm

  V přehrávači problém nebyl, firmware mám aktualizovaný, problém byl trošku ve mě samotném i v nastavení. Díky moc za všechno a hlavně za odkaz, který mě dovedl k tomu, že již přehrávám svůj vlastní první BD. Je to prostě super pocit!!!

 14. markers
  Květen 29th, 2010 v 3:56 pm

  Ohledně návodu, je možno vypustit demux v ts muxeru,(pakliže nepřidávám jinou stopu) a přejít přímo k BD rebuilderu?

 15. admin
  Květen 29th, 2010 v 7:03 pm

  Ano, demuxování je v tomto případě zbytečné.

 16. david
  Červen 11th, 2010 v 10:14 pm

  Mám problém. Film jsem vyráběl za pomocí dvdFab 7 tj. vytáhl jsem jen film a český dabing. Film vycházel na 25,4 GB tak jsem ho musel komprimovat zas jsem použil dvdfab 7. Pro vypálení jsem použil Nero 10 rychlostí 2x. Film jsem nejdřív přehrál v počítači za pomocí nejnovější verze Power DVD, který už umí blu ray a vše šlo bez problému. Problém nastal na PS3 kde začátek jde naprosto v pohodě ale asi ve 4 kapitole se obraz začne trhat. Nemám kde jinde to vyzkoušet a mám i poslední verzi v PS3. Nenapadá někoho kde by mohl být problém?

 17. míra
  Duben 7th, 2012 v 5:02 pm

  Zdar - super. Já ale vidím problém jinde. Jestliže chci disk předělat tak, že z něho vyloučím jednu videostopu (dejme tomu bonus) a chci zachovat pouze hlavní stopu, tak rozbourám menu - pro mě to není plnohodnotné - jasně asi přeháním, ale chtěl bych něco jako Nero Recode pro DVD Video disky, kde je možné za současného ponechání nabídky (menu) povyhazovat některé nepotřebné stopy a nahradit je třeba jednobarevným pozadím, nebo dokonce obrázkem. Pak by byl zachovám dojem z plnohodnotného authoringu na disku a současně by bylo možné jeden 50GB blue ray disk rozdělit na dva plnohodnotné 25GB disky - tzn. na jedno hlavní film a na druhém bonusy. Dokud toto nebude možné, pořád se nebude dát mluvit o plnohodnotném rebuildu Blue Ray disků :-) Anebo jsem dobře neprošel všechny možnosti stávajícího řešení - píšu to v průběhu testování uvedených dostupných variant.

 18. Petr Janoušek
  Prosinec 29th, 2014 v 8:41 pm

  Našel jsem Váš článek, pořídil programy, stáhl disk Pompeje 3D na HDD, vytvořil nový (jen hlavní film) to jsem vypálil v NERO 2015 Platinum, ale nejde to a nejde.
  Kde prosím dělám chybu?
  Any DVD HD a DVDFab Blu-ray copy mám zatím jen zkušebné verze.
  Není to tím?
  Děkuji za Vaši radu a přeji pěkný den.

  Janoušek

 19. Petr Janoušek
  Leden 1st, 2015 v 4:56 pm

  Už jsem na to přišel.
  Dělám vše jako obraz disku (*.iso), to pak v NERO Burning ROM vypálím příkazem “vypálit kompilaci”.
  Jak jsem se to naučil, hned jsem pořídil ostré verze programů.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>