Prosinec 2009
P Ú S Č P S N
« Lis   Led »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Pet Shop Boys v Praze

West End GirlsLetošní rok je pro fanoušky britského dua Pet Shop Boys nadmíru bohatý - jedno nové řadové album, dvě kompilační alba, čtyři singly a především světové turné Pandemonium, které se velikánským obloukem ze západní Evropy přes severní a jižní Ameriku nakonec přece jen přesunulo i k nám do České republiky. Neil Tennant a Chris Lowe se k nám na sklonku roku pomalu ale jistě blížili - 1.prosince se představili vůbec poprvé před slovenskými fanoušky v Bratislavě, o den později následovala Vídeň a ve čtvrtek 3.prosince se dočkalo také pražské publikum v holešovické Tesla aréně. A u toho jsem samozřejmě nemohl chybět, byť jsem již jeden koncert z aktuálního turné navštívil v červnu v lucemburském Ash sur Alzette. Vidět Pet Shop Boys během jednoho roku hned dvakrát se mi zatím poštěstilo pouze před třemi lety a letos jsem tento “rekord” s radostí vyrovnal.

Pet Shop BoysZatímco lucemburskou show jsem si užíval přímo v kotli pod pódiem, pro pražský koncert jsem tentokrát zvolil klidnější prostředí ve druhé řadě západní tribuny. Tady jsem měl možnost nerušeně fotit a natočit i nějaké to video. Na koncert se mnou vyrazila i Radka, která ač nepatří mezi vyhlášené příznivce, zhlédla Pet Shop Boys již potřetí, čímž paradoxně předčila i mnohé skalní fanoušky :-) .
Samotný koncert samozřejmě probíhal velmi obdobně, jako vystoupení v Lucembursku - tedy zajímavá vizuální show, která nabídla oku lahodící skloubení světelných efektů s videoprojekcemi a skvělými výkony čtyř tanečníků, kteří střídali kostýmy téměř po každé skladbě. Neil Tennat odzpíval celé vystoupení ve výborné formě, a dokonce bych řekl, že i ozvučení celého představení nebylo v rámci možností Tesla arény úplně nejhorší, neboť ve většině skladeb bylo Neilovi (alespoň u nás na tribuně) docela dobře rozumět.
All Over The WorldOproti Lucembursku tu byly i příjemné změny v set listu - jsem rád, že Pet Shop Boys vyslyšeli mé výtky z června :-) a přidali do programu skladbu “New York City Boy”, která dost citelně (jako jediný zástupce mého oblíbeného alba Nightlife - nepočítam-li break ze skladby “Closer To Heaven”) chyběla. Dále se v set listu objevil virtuální duet s Dusty Springfield “What Have I Done To Deserve This?”, během kterého byla zpěvačka, která již bohužel deset let není mezi námi, promítána na stěnu z krychlí. No a vzhledem k blížícím se vánočním svátkům byla ještě na úplný závěr coby druhý bonus operativně zařazena skladba “It Doesn’t Often Snow At Christmas” z roku 1997 (vyšla na singlu jako vánoční dárek pouze pro členy fanklubu), která byla příjemným vyvrcholením celého vystoupení - Neil s Chrisem se na pódiu objevili ve srandovních chlupatých ušankách, tanečníci naběhli převlečení za vánoční stromečky a nakonec nechyběla ani sněhová fujavice.
Naopak oproti set listu ze začátku turné vypadla z aktuálního představení skladba “Love Comes Quickly”, která pro mě osobně nepatří z tvorby Pet Shop Boys zrovna k těm nejoblíbenějším, takže mi tato změna celkem ani moc nevadila.
It Dosent Often Snow At Christmas

Kompletní set list pražského koncertu, který trval zhruba 105 minut, vypadal takto:
01. Intro/More Than A Dream
02. Heart
03. Did You See Me Coming
04. Pandemonium/Can You Forgive Her?
05. Love etc.
06. Building A Wall/Integral
07. Go West / Paninaro
08. 2 Divided By Zero/Why Don’t We Live Together/In the Night + Opportunities
09. Left To My Own Devices
10. New York City Boy
11. Always On My Mind
12. Closer To Heaven (break)
13. Do I Have To?
14. Kings Cross
15. The Way It Used To Be
16. Jealousy
17. Suburbia
18. What Have I Done To Deserve This?
19. All Over The World
20. Se A Vida E/Discoteca/Domino Dancing
21. Viva La Vida
22. It’s A Sin
23. Being Boring
24. West End Girls
25. It Doesn’t Often Snow At Christmas

Moji kompletní fotogalerii i dvě natočená videa najdete zde - http://psb-praha.pavelj.cz/

Zde je video natočené mým foťákem - jedná se o medley skladeb “2 Divided By Zero” a “Why Don’t We Live Together”. Během instrumentálního breaku si zatančil i jinak kamenný Chris, což jsem prostě musel zachytit :-) !

V holešovické hale mě celkem mile překvapila poměrně solidní divácká návštěva - koncert dle odhadu médií shlédlo okolo 5 a půl tisíce lidí, což bych soudě dle chatrné propagace a četnosti nasazování PSB do playlistů českých rádií asi nečekal. Jediné, co bych celé akci vytknul, byla příšerná zima v omšelé pastoušce kdysi honosně nazývané Sportovní hala. Ta stavba má evidentně svá nejlepší léta už dávno za sebou.
Jinak to byl opět skvělý zážitek! A to ještě letos Pet Shop Boys neřekli své poslední slovo - už příští týden totiž vychází speciální vánoční EP singl (EP=extended play, čili nosič s celkovou stopáží delší než je u singlů obvyklé, ale kratší než bývají alba) s názvem Christmas. No, a 21.prosince letošní turné vyvrcholí v londýnské O2 aréně, kde bude celé vystoupení natočeno a my se budeme moci těšit, že se záznam celého koncertu brzy objeví na DVD nebo ještě lépe na Blu-ray.

Na závěr přidávám pár odkazů:

Videa z pražského koncertu od dalších fanoušků + odkazy na fotografie a články - http://www.petshopboys.cz/praha2009.php
Pet Shop Boys na Lidovky.cz
Pet Shop Boys na iDnes.cz

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>