Prosinec 2009
P Ú S Č P S N
« Lis   Led »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Avatar 3D

V sobotu na 1.svátek vánoční jsme s Radkou po roce opět vyrazili do libereckého Cinestaru, neboť jsme si nemohli nechat ujít filmový hit těchto dnů - AVATAR režiséra Jamese Camerona. AvatarA když už byla ta možnost, zvolili jsme rovnou 3D projekci a musím konstatovat, že to byla jednoznačně skvělá volba, protože se na filmovém plátně během 160ti minut odehrávají skutečné “grafické orgie”, které diváka na začátku jednoduše pohltí, zavedou do nově vytvořeného úžasného fantasy světa a teprve po více než dvou a půl hodinách mu zase umožní návrat po naší běžné pozemské reality. Musím říci, že přidaný další rozměr posouvá filmovou zábavu do úplně jiné dimenze a člověk se speciálními brýlemi na nose si jenom sám pro sebe řekne, jak mohl dosud sledovat filmy jen tak “dvojrozměrně” :-) . Ale zpět k samotnému Avataru:

Film se odehrává v budoucnu v roce 2154. Lidé objevili u hvězdy Alpha Centaury planetu, která byla pojmenována Pandora. Tento nový podivuhodný svět je domovem mnoha rozmanitých druhů tvorů a rostlin, které si lidská fantazie dokáže jen stěží představit. Na planetě nechybějí ani zvláštní inteligentní bytosti, které tu žijí v naprosté symbióze s přírodou, která je obklopuje, a které by ne náhodou mohly být vzorem právě naší lidské populaci. Naneštěstí se na planetě vyskytuje také velice vzácný nerost, který má u nás na Zemi nepředstavitelnou cenu, a tudíž se je tu samozřejmě důvod, proč planetu osídlit a její dosud nevyužité přírodní bohatství zužitkovat ve prospěch celého lidstva. Celého?
Bohužel atmosféra planety se příliš nepodobá te naší pozemské a člověk v ní nedokáže přežít. Vědcům se však podařilo vytvořit hybrida lidské a mimozemské DNA, do kterého lze pomocí speciáního přístroje vložit vědomí člověka, který se díky tomuto hybridu dokáže po planetě pohybovat v kůži mimozemšťana zcela bez problémů. Začíná tak lidská expanze, na jejímž konci má být ovládnutí přírodních zdrojů Pandory.
Na planetu přilétá paralyzovaný mariňák Jake Sully, který se vnořen do hybridního těla vydává poznávat kulturu Na’vi, původních obyvatel Pandory, kteří možná nejsou na takové technické úrovni jako “nebešťané”, ale svoji inteligencí mnohdy své návštěvníky z hvězd předčí. Jake se tak neodvratně dostává do epicentra střetu dvou civilizací, neboť jedno ze sídel Na´viů stojí právě nad mocným ložiskem vzácného nerostu. Zvítězí zdravý rozum nebo se lidé zachovají opět jako bezohlední dobyvatelé a kolonizátoři?

Tolik tedy základní děj a zápletka filmu, jehož označení fantasy dokáže jen stěží vystihnout způsob, jakým dokázal Cameron vytvořit celý svět planety Pandora i s jejími obyvateli. Na plátně se objevují nejen klasičtí herci z masa a kostí, ale především počítačově vytvořené postavy mimozemské civilizace a zvířectva. Animace jsou naprosto dokonalé, pohyby přirozené, mimozemšťané mají vytvořen i svůj vlastní jazyk (něco jako elfové v Pánovi prstenů), prostě dokonalost sama. Dech beroucí je také samotné prostředí planety Pandora, které je zkrátka nepředstavitelné - úžasné rostlinstvo, které v noci fosforeskuje všemi barvami, levitující skalní masy, ze kterých padají obrovské vodopády, kaňony, pralesy… Tvůrci filmu zkrátka pustili svoji fantazii na špacír a nekladli jí žádné meze. Opět se musím vrátit k projekci ve 3D, protože díky této technologii si i samotný divák připadá jako na jiné planetě - poletující popílek jako by létal kolem nás v hledišti a při útoku mimozemského ještěra má člověk tendenci uhýbat, aby také jednu neschytal.

Film Avatar byl pro mě osobně úžasným zážitkem a přiznám se, že během těch nějakých 160 minut jsem se ani na chvilku nenudil, natož abych sledoval čas, který zbývá do konce. Vřele doporučuji zhlédnout 3D projekci, ačkoliv mnoho lidí asi odradí znatelně vyšší vstupné (ano, skoro dvě stovky za lístek do kina je docela nářez). Ten film za to ale rozhodně stojí!!!

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>