Prosinec 2009
P Ú S Č P S N
« Lis   Led »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

4TET v divadle Kalich

                Před koncem roku jsme s Radkou stihli ještě jednu kulturní akci, za kterou jsme opět cestovali do Prahy. Už na konci léta jsme si totiž pohlídali lístky na naše oblíbené vokální seskupení 4TET, jejichž koncert jsme tím pádem měli možnost shlédnout již podruhé. Zatímco před dvěma lety jsme za kvartetem Korn, Kollár, Škorpík, Uličník cestovali do Liberce, tentokrát se nám podařilo sehnat vstupenky do pražského divadla Kalich a to rovnou do druhé řady! Oproti vystoupení z roku 2007 jsme také mohli shlédnout novou koncertní verzi, kterou kvartet poprvé představil na konci září a do které zdárně zakomponoval skladby z alba s pořadovým číslem 3.

Než se dostanu k samotnému vystoupení, připomenu, že 4TET vzniknul z iniciativy Jiřího Korna v říjnu roku 2002. Od té doby kvartet vystupuje ve složení tenor David Uličník, baritone 1 Jiří Korn, baritone 2 Jiří Škorpík, bass Dušan Kollár. Hlavní devizou těchto vynikajících zpěváků je úžasná interpretace známých skladeb v provedení acapella - tj.bez hudebního doprovodu, maximálně s použitím jednoduchých                percusových nástrojů v aranžmá Jiřího Škorpíka. Kvartet se poprvé představil se skladbou „How Deep Is Your Love“, která se setkala se bouřlivým ohlasem. Během následujících sedmi let se stal kvartet pravidelným hostem řady televizních programů a postupně vydal také tři alba. Přiznám se, že mě nikdy česká hudební scéna nějak zvášť nebrala a nebere, ale 4TET v tomto ohledu tvoří čestnou vyjímku!
Koncert v Kalichu, což je michodem jakási neoficiální domovská scéna 4TETu, se odehrával před zcela                vyprodaným hledištěm. Začátek produkce obstarala videoprojekce s prezentací skladby “Blue Moon” a potom už naživo následoval “Hotel Ritz”, bez kterého si snad ani vystoupení 4TETu nelze představit. V přestávce před další skladbou - jak poznamenal Jiří Korn, pauza uprostřed vystoupení nebude třeba, protože jednotlivé prodlevy se samovolně dostatečně natáhnou - začal nekončící kolotoč gagů a vtipných dialogů, které nejen že celé vystoupení oživily, ale především diváky skvěle pobavily. Například po “Hotelu Ritz” zpěváci schválně neúměrně dlouho smotávali své dlouhatánské šály vystřižené z novin, jindy si zase přinesli seslíky, aby všichni výškově dorovnali Dušana Kollára, který ostatní zpěváky převyšuje o hlavu i více, a zřejmě nejzábavnější gag nastal v okamžiku, kdy Dušak Kollár na svém pultíku rozsvítil LED lampičku, aby viděl na noty, začal se světýlkem točit dokola a suše prohlásil: “Číslo 5 žije…”.
                Koncertní set list obsahoval, jak jsem již zmínil výše, především skladby z alba č.3 - tj.”Prstýnek”, “Je jaká je”, “Láska”, budovatelskou “Dobrý den”, během které David Uličník běhal po pódiu s rámem obrazu a ostatní se do něj snažili vecpat, jako by to byla televize, nechyběla ani skvělá úprava “Ticket To Ride” od Beatles (jak Dušan Kolár vtipně jméno Brouci přeložil místo do očekávané angličtiny do své rodné slovenčiny - Chrobáčikovia) a samozřejmě nechyběla ani Lennonova “Imagine”, během které kvartet nakreslil další ze svých originálních kreseb, která bude vydražena ve prospěch nadace Leontinka.
                Ze starších skladeb zaněla např. “Stranger On The Shore” se skvělým doprovodem Jiřího Škorpíka na klarinet, a jako vrchol celého vystoupení moje oblíbená “Hlava mazaná”. Vše samozřejmě naživo a především naprosto čistě. Jednotliví zpěváci se nám také postupně představili s jednou sólovou skladbou - Jiří Korn zazpívat “You Are So Beautiful”, David Uličník předvedl své skvělé hlasové možnosti v operní árii “Funiculi, Funiculá” od Pepinna Turca, Jiří Škorpík zazpíval píseň “Havrani na sněhu” z lyrikálu Kudykam a Dušan Kollár dal k lepšímu jistou slovenskou píseň, kterou buhužel neznám.
Celé vystoupení vrcholilo bonusovým přídavkem, kterým nemohlo být nic jiného, než Jacksonův “Thriller”, tentokrát provedený z playbacku, ovšem s bláznivou zábavnou taneční choreografií. Koncert se nakonec natáhnul na dvě a čtvrt hodiny.

Ještě než jsme vyrazili zpátky do Turnova, zašli jsme nasát trochu té vánoční atmosféry na noční Václavské a Staroměstské náměstí.

2 comments to 4TET v divadle Kalich

 1. Michal
  Leden 14th, 2010 v 10:52 am

  Tak koukám, že konec roku jste měli docela napěchovaný kulturními zážitky ! Btw, “Funiculi, Funicula” mám rád, protože je to veselá písnička napsaná k otevření lanovky na Vesuv. A vůbe mě to ve vzpomínkách přivedlo k povedenému výletu do Neapole…

 2. Vlasti
  Listopad 23rd, 2010 v 10:58 am

  Tak jsem v pátek byla taky na koncertu 4TETu.. a byl to úžasnej zážitek :) .. oni jsou všichni uplně bezvadný.. ale asi nejradši mám Jirku Škorpíka.. ten to prostě umí rozjet :D .. ale nutno říci, že tam dělali ty samé vtípky, které tu zmiňuješ.. a písnička, kterou zpíval pan Kollár se jmenuje Já viem a je od Vaša Patejdla :)

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>