18192021222324
25262728293031

Mistrovství ČR v cyklokrosu

Zdeněk Štybar Aktualizováno 17.1.2010 - viz na konci článku.
V sobotu se v Táboře uskutečnil domácí šampionát v cyklokrosu, který byl pro organizátory i pro naše nejlepší závodníky generálkou před nadcházejícím světovým šampionátem, který se pojede právě na zbrusu nové táborské trati. Já jsem coby divák vyrazil pouze na závěrečný závod kategorie Elite, v jehož rámci proběhl také závod jezdců kategorie do 23 let. Byl jsem zvědavý na novou trať a hlavně jsem si chtěl před světovým šampionátem obejít všechna zajímavá místa, odkud bude ideální za tři týdny vrchol letošní sezony sledovat. Trať samotná se mi docela líbí, i když objíždění rybníku Komora mělo také něco do sebe. Nicméně několik 180° vraceček, dvojí výjezd muldy na stadionu, Dlaskovy schody nebo vysoký nadjezd činí 3320m dlouhou trať divácky poměrně zajímavou. Navíc šikovně umístněná velkoplošná obrazovka (na MS mají být v areálu dokonce celkem čytři) umožňuje v celé dolní polovině dráhy výborný přehled o závodě.

Martin BínaSamotný sobotní mistrovský závod byl vlastně galapředstavením jednoho muže - Zdeněk Štybar potvrdil svoji skvělou formu ze závodů světového poháru a na táborské trati nenašel vážnějšího soupeře. Jeho suverenita je před mistrovstvím světa více než slibná, ale na konci ledna to v boji s belgickou přesilou nebude mít vůbec jednoduché.
Petr DlaskAž daleko za vedoucím závodníkem se odehrával minizávod o zbylá místa na stupních vítězů. Na trať výborně vyrazil táborský Martin Bína, ale brzy mu začal dýchat na záda Radomír Šimůnek. Bohužel druhého jmenovaného závodníka postihl nepříjemný pád a Šimůnek (v žebříčku UCI na 10.místě druhý nejlepší z Čechů) nakonec do boje o stupně vítězů nazasáhnul.
Naopak ze zadních pozic se stupňovaným tempem nenápadně ke špici přibližoval Petr Dlask, stříbrný medailista ze světového šampionátu v Táboře před devíti lety. Společně z Dlaskem se skvěle posouval vpřed také Martin Zlámalík. Oba nejdříve dostihli pádem poznamenaného Šimůnka a Petr Dlask také brzy dostihnul a předjel do té doby druhého Martina Bínu. Dlask solidní tempo udržel po celý zbytek závodu a v cíli si bezpečně dojel pro celkové druhé místo. Na Matina Bínu se v poslední fázi závodu dotáhl ještě dobře jedoucí Zlámalík a oba nakonec svedli boj o třetí místo v cílové rovince. Více sil měl nakonec táborský závodník.

Konečné pořadí kategorie Elite:

vyhlášení vítězů - zleva Dlask,Štybar,Bína1. Zdeněk Štybar (Telenet Fidea Cycling Team) 1:00:04
10. Kamil Ausbuher (Prodoli Remerx Team) -3:48

Zdeněk ŠtybarMartin BínaTáborský boj o domácí titul tak v nejprestižnější kategorii dopadl v podstatě zhruba podle papírových předpokladů a reprazentační trenér Petr Klouček asi nebude mít s nominací na světový šampionát problémy.
Ještě doplním, že táborský závod byl posledním devátým dílem seriálu Toi Toi Cupu, do jehož konečného pořadí se závodníkům z mistrovského závodu započítávaly trojnásobné bodové zisky. Celkovým vítězem poháru se nakonec stal Matin Bína, který v sezóně celkem třikrát vyhrál (v Mnichově Hradišti, Podbořanech a Holých Vrších) a ještě byl třikrát druhý. Hned za Bínou skončil se ztrátou 40 bodů Petr Dlask a třetí místo v poháru obsadil Zdeněk štybar, který se ale zúčastnil pouze třech závodů (všechny vyhrál). Konečné pořadí Toi Toi Cupu najdete zde.

Aktuální žebříček UCI

Aktualizace 17.1.2010 - když jsem si v TV pouštěl záznam z mistrovského závodu, objevil jsem tento zajímavý záběr :-) :

nová TV hvězda čété čtyřky :-)))))