Leden 2010
P Ú S Č P S N
« Pro   Úno »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Falco - The Spirit Never Dies

Faco-The Spirit Never DiesZanedlouho uplyne neuvěřitelných dvanáct let od chvíle, kdy jedna z nejvýraznějších postav rakouské hudební scény 20.století předčasně opustila tento svět, ale i po tak dlouhé době ještě zřejmě nebyl zcela vyčerpán hudební odkaz průkopníka “bílého rapu”, zpěváka a megastar Johanna Hölzela, kterého celý hudební svět znal pod uměleckým jménem Falco. Vydavatelství Warner music totiž v pátek 4.prosince 2009 pustilo do světa ”novinkové” album nazvané “The Spirit Never Dies”, které podle obalu obsahuje celkem osm nových skladeb, z nichž právě ta titulní dokonce po letech symbolicky uzavírá trilogii o dívce jménem Jeanny, o které vyprávějí dvě legendární Falcovy písně z 80.let. Přiznám se, že nepatřím právě mezi skalní Falcovy příznivce, tudíž mě překvapivá informace o novém albu zastihla až krátce po Novém roce, o to více jsem byl ale na warnerovské cédéčko zvědavý. Pojďme se tedy s více než měsíčním zpožděním podívat, co zajímavého nám nabízí:

Album začíná tajemným intrem, které jakoby přeneslo natěšené fanoušky na břeh bájné řeky Styx, kde na protějším břehu čeká věčně mladý Falco, aby jim naposledy předvedl pořádnou show a zahrál pár skladeb, které si s sebou odnesl do světa, ze kterého není návratu. Pěkná představa, ale realita je poněkud prozaičtěší. Album je poskládané ze skladeb, které byly čistě náhodou objeveny ve Frankfurtu v listopadu 2008. Jedná se totiž o materiál, na kterém Falco pracoval v roce 1987, a který byl po povodni a následném zničení studia považován vesměs za ztracený. Nedokážu přesně odhadnout, co přesně si pod tím šťastným nálezem představit, ale předpokládám, že se krom hudebních stop jednalo především o více méně dokončené vokály, které bylo možné použít při následné rekonstrukci jednotlivých skladeb. Dle docela moderně znějícího zvuku bych řekl, že instrumentální stopy byly nahrané z větší části úplně od začátku a k nim byl použit nalezený Falcův zpěv, případně doprovodné vokály. Výsledek zní více než zajímavě a pro Falcovy fanoušky tak šikovní producenti přichystali vánoční dárek, o kterém se jim ani nesnilo!

Kompletní tracklist nového alba vypadá takto:
1.Return to Forever
2.Nuevo Africano
3.Jeanny
4.Coming Home (Jeanny Part II, Ein Jahr danach) (Single Version)
5.The Spirit Never Dies (Jeanny Final)
6.Que Pasa Hombre
7.Poison
8.Sweet Symphony
9.Kissing in the Kremlin
10.Dada Love
11.The Spirit Never Dies (Jeanny Final) The special Mix
12.Forever

Jak jsem už zmínil výše, hlavním motivem nového alba je završení trilogie, kterou započaly v letech 1985 a 1986 Falcovy notoricky známé hity “Jeanny” a “Coming Home”. K nim tedy přibyla nově objevená, zachráněná a zrekonstruovaná titulní skladba “The Spirit Never Dies” s přídavkem Jeanny Final, která je celkem důstojným zakončením celé pomyslné série, byť hitového potenciálu předchozích dvou skladeb z 80.let nedosahuje. Nicméně chytlavý refrén a poměrně zdařilé aranžmá udělaly své a Falco, kterému nebylo souzeno trilogii za svého života dokončit, se nakonec se svým singlem propracoval až na třetí místo rakouské hitparády a na 23.místo v sousedním Německu. To není špatný výsledek téměř dvanáct let po smrti :-) .
K singlu byl vyroben také videoklip - samozřejmě do něj byly sestříhány většinou záběry z ostatních Falcových klipů a k nim bylo dotočeno pár nových záběrů. Není bez zajímavosti, že v tomto klipu vystupuje poslední Falcova vážná známost - modelka Caroline Perron.


 
Aby byla trilogie skutečně zdárně zkompletována, obsahuje tedy nové album i oba Falcovy klasické hity z 80.let a já se pořád nemůžu rozhodnou, jestli je to dobře nebo špatně. Falco zřejmě tyto skladby skutečně zamýšlel pojmout jako ucelený příběh (a nemáme důvod domnívat se o opaku - Jeanny final se měla zřejmě v roce 1988 objevit na albu Wiener Blut, stejně jako některé z dalších ztracených skladeb), jenomže každá ze skladeb měla vyjít na jiném albu a ne takto za sebou. Řekl bych, že v kontextu “nových” skladeb oba staré hity působí tak trochu nepatřičně až skoro rušivě. Malinko nové album degradují do pozice kompilace, ale na druhou stranu, ona to vlastně svým způsobem kompilace je. Navíc trilogie je trilogie, tak proč ne.

Kromě obou výše zmíněných hitů obsahuje album “The Spirit Never Dies” ještě další dvě skladby, které už nejsou Falcovým fanouškům zcela neznámé - jedná se o tituly “Que Pasa Hombre” a “Poison”, které vyšly již v rámci první várky tzv. dosud nevydaných písní hned rok po interpretově smrti v roce 1999 na albu “Verdammt wir Leben Noch”.  Obě také pocházejí z inkriminovaného období roku 1987, ale na rozdíl od ostatního materiálu nebyly ztaceny neboť na nich Falco pracoval ve Vídni. Abych ale producentům nekřivdil - obě skladby se na novém albu objevují v nových verzích s lehce protaženou stopáží.

Mělo by tedy zbývat osm nových dosud nepublikovaných skladeb, jak slibuje přední strana obalu, ale není to tak docela pravda. Úvodní “Return To Forever” je, jak jsem již znímil na začátku, jakýmsi intrem celého alba s využitím motivů právě z titulní melodie, ve druhé polovině pak funguje jako úvod ke druhé skladbě, kterou je rytmická píseň s příjemně chytlavým refrénem “Nuevo Africano”. Zde srdce věrných fanoušků zaplesá, protože starý dobrý Falco je zpět! Producentům se povedl opravdu skvělý úvod. Škoda, že album následně přibrzdí již zmiňovaná pomalá klasika…
Další novinku tak po zmíněné trilogii najdeme až s pořadovým číslem osm - trochu tajemná “Sweet Symphony” neoplývá žádným zásadním hudebním nápadem a v době Falcovy největší slávy by ztěží mezi ostatními skladbami nějak vynikla. Za to “Kissing in the Kremlin” má všechny atributy Falcových hitů - solidní tempo, chytlavý refrén, typické rapované sloky a nechybí ani Falcovy skřeky dodávající písni atmoféru, kterou uměl navodit snad jen génius od Dunaje.
Naopak “Dada Love” zní trochu rozháraně, ačkoliv i ona má takovou tu typickou “falcovskou” atmosféru. Jenom trochu podezírám producenty, že našli v archívu nějaké pracovní vokály a za každou cenu z nich vyrobili track navíc. Navím, v jakém stavu se tato nahrávka dochovala, ale předpokládám, že původní podoba měla vypadat asi trochu jinak. V kontextu ostatních skladeb je to jednoznačně nejslabší kousek…
No, a jsme vlastně na konci, protože pro velký úspěch opět následuje “The Spirit Never Dies”, tentokráte s upraveným koncem tak, aby mohl volně navázat závěrečný track nazvaný “Forever”, který je jakýmsi outrem celého alba postaveným stejně jako intro na motivu titulní skladby.

Ať počítám jak počítám, odmyslím-li intro a outro, které za skladbu jako takovou nepovažuji, najdeme na novém albu celkem pět dosud nepublikovaných novinek. Nikoliv osm, jak hrdě hlásá booklet. Ale to je celkem jedno. Ten, kdo měl Falcovy písně rád, ten při poslechu nově nalezených skladeb s chutí zavzpomíná na rakouský nespoutaný fenomén, který kdysi jako jediný a na dost dlouho asi také jako poslední německý zpívající interpret dobyl první místo britské i americké hitparády. Už proto patří Warner music dík za tento zajímavý počin, díky kterému se k fanouškům dostaly i skladby, které málem zůstaly v zapomnění. A to by byla určitě škoda!

Na závěr pár zajímavých odkazů:
Falcovy oficiální stránky  - http://www.falco.at/index1.htm
Falco, You Are Wonderful - http://www.falcowonderful.estranky.cz/ - zajímavý český web se spoustou informací a českými překlady textů
Falcoworld.net - http://www.falcoworld.net/

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>