Únor 2010
P Ú S Č P S N
« Led   Bře »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Mistrovství světa v cyklokrosu

MS Tábor 2010 - Zdeněk ŠtybarNa konci ledna se zraky celého cyklokrosového světa upřely do Tábora, protože na tamní inovované trati se po devíti letech opět zápolilo o světové tituly. Cyklokrosová elita zná Tábor velice dobře, protože dráha v těsném sousedství řeky Lužnice bývá pravidelným místem konání některého ze závodů prestižní světové série, a tak není divu, že Mezinárodní cyklistická unie svěřila pořádání světového šampionátu již podruhé do rukou spolehlivých organizátorů z jihu Čech.
Musím uznat, že oproti klání z roku 2001 doznal celý závodní areál mnoho podstatných a hlavně pozitivních změn. Tak předně byla, jak už jsem zmínil na začátku, pozměněna samotná trať, která se od obchodního domu Kaufland a rybníku Komora, posunula víc na západ směrem k řece Lužnici. Zde na jejím břehu vyrostl pěkný areál “Odpočinkové zóny”, který zahrnuje kromě asfaltovéh okruhu i kompletní organizační zázemí pro podobné podniky, jako je právě šampionát v cyklokrosu. V areálu této zóny pak již týden před soutěžním víkendem vyrostly tribuny, rozměrné stanové konstrukce pro závodníky a jejich týmy, okolo trati nechyběly ani velkoplošné obrazovky nebo nadchody pro návštěvníky, kteří tak nemuseli přebíhat pečlivě ohrazenou trať závodníkům před nosem. Organizátoři odvedli už před samotným šampionátem skvělou práci a samotné mistrovství světa se tak konalo v prostředí více než důstojném.

Samotný šampionát byl tradičně rozdělen do dvou dnů. V sobotu dopoledne byl na programu závod juniorů a odpolene na trati zápolili cyklokrosaři o titul mistra světa v kategorii do 23 let. Vzhledem k tomu, že se tentokrát nedal čekat nějaký zásadní útok našich mladých reprezentantů na madaile, sledoval jsem oba sobotní závody pouze v televizi z pohodlí svého papasanu u vyhřátých kamen :-) .  Stejně jako diváci okolo trati jsem byl příjemně šokován vítězstvím sedmnáctiletého juniora Tomáše Paprstky, který v půlce závodu nasadil strhující tempo, jemuž dokázal vzdorovat pouze francouzský reprezentant  Julian Alaphilippe. Domácí šampionát snad ani lépe začít nemohl.
Zatímco dopoledne zavládla na táborské trati česká radost, odpoledne se už žádné další příjemné překvapení nekonalo a čeští závodníci do 23 let se nijak zásadně ve světové konkurenci neprosadili. Za suverénními polskými bratry Szczepaniakovými dojel nejlepší z nich Jiří Polnický až na 15. místě.

Závod žen

Kateřina NashV neděli jsem do zasněženého ale skvěle připraveného závodního areálu vyrazil už na dopolední závod žen. Ještě že jsem se do Tábora vydal s dostatečnou časovou rezervou, protože zaparkovat na totálně přeplněném sídlišti Nad Lužnicí bylo v době konání mistrovství zhola nemožné a já skončil až na parkovišti u bývalé Hypernovy, což bylo asi nejvzdálenější možné místo, odkud jsem byl ještě ochoten jít do areálu pěšky.
V závodě žen, který byl odstartován v 11 hodin, jsme měli jednu velkou medailovou naději - Kateřinu Nash, kterou většina sportovníchj příznivců zná ještě pod jménem Hanušová ze závodů v běhu na lyžích nebo z klání horských kol. Tato všestranná závodnice - mimo jiné účastnice jedné letní a dvou zimních olympijských her - dva týdny před šampionátem vyhrála poprvé v kariéře závod světového poháru a stala se tak vůbec první Češkou, která ve světové konkurenci začala pravidelně atakovat přední pozice.
Bohužel táborský závod začal pro naši reprezentantku smolně. Medailová naděje jí vydržela pouze do první 180° zatáčky, kde ji bohužel soupeřky nešťastně sestřelily z kola a čelo závodu zmizelo nenávratně vpředu. Daphny van den Brand (vlevo) a Marianne VossNicméně přes tento smolný začátek převedla Kateřina Nash úžasný výkon, postupně se startovním polem prokousávala kupředu, ale v okamžiku, kdy se už už začala přibližovat kýžená třetí pozice, přišel v jedné z prudkých zatáček další pád a bylo po nadějích. Nicméně i čtvrtá pozice je skvělým a v ženském startovním poli dosud ojedinělým výsledkem!
Závod dokonale ovládla obhájkyně titulu mistryně světa Marianne Voss z Nizozemska. Téměř od začátku diktovala tempo a svým soupeřkám se vzdalovala naprosto nezadržitelně. Po zásluze si v Táboře dojela pro svůj celkově již třetí titul. Ani druhá v pořadí, Němka Hanka Kupfernagel, není žádný cyklokrosový začátečník. Se svými deseti medailemi ze světových šamionátů patří k legendám ženského cyklokrosu, ale od holandské vítězky ji tentokrát dělilo propastných 45 vteřin. O dalších 17 vteřin zpět zůstala třetí Daphny van den Brand z Nizozemí, mimochodem další bývalá mistryně světa, která zažila triumf v roce 2003. Tato nizozemská závodnice přidala v Táboře do své bohaté sbírky již pátou bronzovou medaili. Mimochodem když u těchto tří nejúspěšnějších závodnic z táborského šampionátu sečtu jejich celkové madailové bilance z dosavadních 11 pořádaných mistrovství světa v ženské kategorii, dostanu se k úctyhodnému číslu 20 (Marianne Voss 3-1-0, Hanka Kupfernagel 4-5-1, Daphny van den Brand 1-0-5). Jenom pouhopouhých 13 medailí si v dosavadní cyklokrosové historii odnesl někdo jiný než tyto skvělé závodnice! V tomto kontextu pak vyznívá na první pohled smolné čtvrté místo Kateřiny Nash úplně jinak!

Kategorie Elite

Diváky obsypaná trať hodinu (!!!) před začátkem hlavního závoduOdpoledne přišel zlatý hřeb celého mistrovství - hlavní závod v kategorii Elite. Čestí fandové zvědaví na medailový trumf jménem Zdeněk Štybar se dostavili v počtu naprosto neuvěřitelném. Klaas Vantornout, za ním smečka pronásledovatelů - Nys, Šimůnek, Štybar, MoureyTáborskou trať obsypaly tisíce diváků, které byly rozhodnuty hnát nejen Štybara ale i další české reprezentanty kupředu, a které vytvořily naprosto úžasnou atmosféru.
Zdeněk Štybar byl největším favoritem na zlato - před týdnem vyhrál coby první český závodník světový pohár a v životní formě byl připraven vzdorovat belgické přesile, ktará jinak v celé sezoně ovládala elitní závody, byť jejich hegemonii pravidelně a důsledně narušoval právě náš rodák ze Stříbra. Právem jsme byli všichni kolem trati i u TV obrazovek zvědaví, jestli Štybar dokáže navázat na dosud (v kategorii Elite) jediný 19 let starý zlatý úspěch Radomíra Šimůnka staršího z nizozemského Gietenu.
Jeho největšími soupěři měli být především Sven Nys - sedminásobný vítěz světového poháru a mistr světa z roku 2005, a také obhájce světového titulu Niels Albert. Oba Belgičani se Štybarem celou sezonu vyrovnaně zápolili a až na pár vyjímek na stupně vítězů moc často nikoho jiného nepouštěli. Do celkového pořadí však samozřejmě mohl zasáhnout kdokoliv z nevyzpytatelných jezdců z Beneluxu (včetně holanďana De Knegta), někdo z dobře jezdících Francouzů a samozřejmě, jak jsme pevně doufali, také některý z našich dalších reprezentantů. Radomír Šimůnek v čele závodu, za ním VantornoutDíky Štybarovu vítězství ve světovém poháru totiž mohlo na trať nakonec vyrazit celkem sedm Čechů - naše sestava vypadla takto: Zdeněk Štybar, Radomír Šimůnek ml., Martin Bína, Martin Zlámalík, Petr Dlask (stříbrný z táborského šampionátu v roce 2001), Ondřej Bambula a do nominace se nakonec vešel i Kamil Ausbuher.

Martin BínaZávod byl odstartován ve 14 hodin a hned od začátku se začalo ukazovat, že obhájce titulu Albert nebude mít dobrý den. Táborská trať mu příliš nesedla a belgická jednička se brzy začala propadat starovním polem až někam ke dvacátému místu. Ztráta na čelo postupně narůstala a v sedmém okruhu Albert ze závodu definitivně odstoupil. Z Belgičanů tak vyrazili do závodu nejlépe Klaas Vantornout a samozřejmě Sven Nys. Ovšem už v prvním kole za to pořádně vzal Zdeněk Štybar a brzy si vypracoval několika metrový náskok. Bohužel zhruba v polovině prvního okruhu nám všem zatrnulo, protože Štybar v jedné zatáčce prorazil přední galusku a s vypětím všech sil se dokodrcal do depa, kde teprve mohl svůj stroj vyměnit. Rázem se tak propadl na 12. místo se ztrátou 14 sekund na čelo závodu. Rozpačitě také začal Martin Bína, který zakopnul na dvou umělých překážkách ve výběhu do svahu v první polovině okruhu. Naopak skvěle se držel vepředu Šimůnek, který při problémech, které potkaly Štybara, přebral vedoucí pozici a udával tempo závodu.

Suverénní Zdeněk Štybar si jede pro titul mistra světa

Zdeněk Štybar se však v neděli rozjel k velkému výkonu a brzy se mu podařilo ztrátu na čelo smazat. Chvíli takticky pošetřil síly v závěsu za výborně jedoucím Vantornoutem a Švýcarem Heulem a ve čtvrtém kole opět nastoupil. Jeho stupňovanému tempu nedokázal žádný ze soupeřů odolat a Štybar se rozjel vstříc vytouženému titulu mistra světa. Zbytek startovního pole deklasoval naprosto nevídaným způsobem!
Za Štybarem se začal nenápadně posouvat vpřed Martin Bína a jemu v zádech také Martin Zlámalík. Postupně za sebou nechali Šimůnka, kterému v druhé půli závodu trochu docházely síly, a sváděli se světovou špičkou souboj o medaile. Bína brzy nechal za zády výborně jedoucího Moureyho z Francie a dotáhl se na často technicky chybujícího Nyse. Suverén předchozích ročníků světového poháru tentokrát neměl dost sil na to, aby se vydal stíhat unikajícího Štybara a tak se do pronásledování vedoucího závodníka vydal pouze nečekaně dobře jedoucí Vantornout, který si nakonec zcela suverénně dojel pro svou první - stříbrnou - světovou medaili. Za Vantornoutem vrcholil boj o bronz. Bína s Nysem se o něj přetahovali do posledních metrů, oba si vzájemně nastupovali a zase se dojížděli. Celý nádherný souboj vyvrcholil v cílové rovince, kde měl nakonec více zkušeností a především sil Belgičan. Škoda, Bínu od medaile dělily dvě vteřiny, ale na druhou stranu, ve čtvrté místo možná ani on sám před závodem nedoufal.

Zkušený Sven Nys uhájil bronz

Martinu Zlámalíkovi, který se v jedné fázi závodu také pohyboval blízko medailové pozice, se nepodařilo udržet slibnou pozici a v posledním kole ho předjel Francouz Mourey, ale šesté místo s minutovým odstupem na vítězného Štybara a 24 vteřin na bronz bylo také výtečným výsledkem. Navíc ještě na osmém místě dorazil do cíle Šimůnek - to znamená, že se hned čtyři čeští závodníci vešli do elitní osmičky mistrovství světa! Ještě doplním, že Ausbuher dojel na 29., Ondřej Bambula na 33. a trápící se Dlask na 38. místě.

Stupně vítězů - vlevo Vantornout, vpravo Nys a uprostřed vítězný Štybar

Po devatenácti letech tedy máme opět mistra světa v nejprestižnější cyklokrosové kategorii! Táborský šampionát byl orámován českými zlatými úspěchy a Česká republika se stala nejúspěšnější zemí v celkovém hodnocení (2-0-0) před Polskem (1-1-0) a Nizozemskem (1-0-2). Příští mistrovství světa se koná v německém Sankt Wendelu a nezbývá než doufat, že bude pro naše barvy stejně úspěšné jako to letošní!

Na závěr pár odkazů:

Kompletní výsledky MS 2010 na stránkách UCI:
Kategorie Elite
Závod žen
Kategorie do 23 let
Junioři

Oficiální web MS 2010 - http://www.mstabor2010.cz/cz/

Přehled medailistů ze všech MS v cyklokrosu - zde
Přehled medailistek ze všech MS  v cyklokrosu - zde

Přehled všech míst konání MS v cyklokrosu - zde

2 comments to Mistrovství světa v cyklokrosu

 1. Michal
  Únor 3rd, 2010 v 9:21 am

  To bylo drama, že jo ? Štybarovi jsem věřil, i když člověk nikdy neví, ale ti ostatní naši fakt překvapili. Škoda toho bronzu…

 2. admin
  Únor 3rd, 2010 v 9:51 am

  Štybar je fakt borec - prorazit galusku, pak všechny dojet a ještě jim znova zase ujet - to je prostě neuvěřitelný! Naši jeli opravdu jako o život, bylo vidět, že jim většinou ta trať seděla. Bína nakonec Nyse pěkně prohnal, škoda jen, že už v závěru neměl síly na tu medaili…
  Stejně skvěle jela i Nash - to byla parádní stíhací jízda! Jen škoda, že příliš často podrobně zkoumala povrch tratě :-)

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>