Leden 2012
P Ú S Č P S N
« Pro   Bře »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Jizerské běžkování

Jizerské hory - vyhlídka U buknru (947m)Na závěr starého roku jsme se s Davidem rozhodli, že podnikneme nějaký ten silvestrovský výšlap. Původně jsme se chtěli vydat do Špindlerova Mlýna a odtud vystoupat buď na Zlaté návrší, nebo vyšlápnout až na samotný hřeben a projít tak zbytek vrcholové partie Krkonoš, jejíž zdolání nám v červnu zhatila nepřízeň počasí. Nakonec jsme ale výlet do Krkonoš zavrhli. Jednak na hřebeni nemělo být úplně ideální počasí a hlavně jsme se obávali masy lidí, která zatarasí nejen samotné horské středisko, ale i většinu příjezdových cest. A tak jsme se raději vypravili do Jizerských hor. Nejdříve jsme plánovali, že zdoláme druhý nejvyšší vrchol české části tohoto pohoří, 1122 metrů vysokou Jizeru, ale nakonec se náš plán jaksi sportovně zvrhnul a my jsme ráno do auta přibalili běžky…

31.12.2011 – Trasa Smědava – Jizerka, 13,2km

Hejnice - Bazilika Navštívení Panny MarieV sobotu dopoledne jsme tak vyrazili přes Liberec, Raspenavu a Hejnice k horské chatě Smědava, která stojí nedaleko důležité křižovatky na Jizerské lyžařské magistrále. Při průjezdu Libercem a dokonce i podhorskými Hejnicemi by člověk vůbec nehádal, že budeme za několik desítek minut lyžovat, protože podél cesty nebyl sníh buď vůbec (Liberec, Raspenava), anebo v pouze minimálním množství (Hejnice). Se znepokojením jsme sledovali také teplotu vzduchu, která se neustále držela nebezpečně vysoko nad bodem mrazu.
Zlom nastal teprve v serpentinách při stoupání na samotnou Smědavu. Nejdříve se u silnice objevily první hromady odhrnutého sněhu a za chvíli jsme už jeli po zasněženém asfaltu. Samotná Smědava naštěstí leží v nadmořské výšce 848 metrů a sněhová pokrývka v jejím okolí byla více než dostatečná. Online zprávy o stavu běžeckých tratí nelhaly a my měli před sebou rolbou upravenou magistrálu. Jediným problémem se ukázalo být parkování. Parkoviště u horské boudy bylo totálně přeplněné, ale naštěstí se včas uvolnilo jedno kýžené místo a my mohli vyběhnout do stopy.

Lyžař akrobatJak je z mapy patrné, naše trasa nejdříve vedla 1km po silnici směr Desná a Tanvald, která je v zimním období uzavřena, aby mohla být využívána výhradně běžkaři. Na rozcestí Na kůrovci jsme odbočili vlevo, čímž jsme se napojili na trať populární Jizerské padesátky. Stejně jako o týden později závodníci, i my jsme hned na prvním dalším rozcestí odbočili doprava a podél jižního úbočí Černého vrchu (1025m) jsme pozvolna stoupali až na Vlašský hřeben. Výjezd nebyl nikterak náročný, snad jenom závěrečná pasáž vedoucí na vyhlídku U bunkru (942m) byla trochu ostřejší, ovšem odměnou nám byl krásný výhled mezi zasněženými stromy do údolí na vodní nádrž Souš i následující sjezd na Jizerku.

Po dobrém obědě jsme se odpojili z trasy zdejšího legendárního závodu a vydali jsme se po Jizerské silnici, která byla opět upravena jako běžecká trať, zpátky na Smědavu. Po krátkém, celkem nenáročném, úseku k mostu přes říčku Jizerku nás čekalo více než tří kilometrové táhlé stoupání, které už bylo trochu cítit v nohách i v rukách. Není divu, že jsme si v kulminačním bodě v nadmořské výšce 930 metrů u zimního kiosku s chutí oddechli a zároveň se pokochali krásnými panoramaty zasněžených Jizerských hor. Znovu jsme se napojili na trať Jizerské padesátky, ale už jenom na krátký 1,5km dlouhý sjezd na Smědavu. Tam náš tří hodinový výlet (samozřejmě včetně oběda) skončil.

2.1.2012 – Trasa Bedřichov – Hřebínek – Olivetská hora, 14,2km

Rozcestí Hřebínek (841m)V pondělí jsem do Jizerských hor vyrazil sám. David se před blížícím se zkouškovým obdobím ponořil do studia a já jsem se vydal prozkoumat další úseky Jizerské padesátky. Bohužel počasí se od soboty výrazně změnilo. Tedy dole v nížinách ani ne, ale změna nastala hlavně v těch výše položených partiích, kde se citelně oteplilo a místo sněžení začalo pršet. Sněhová pokrývka se tak znatelně ztenčila, ale i přesto zůstaly v Jizerských horách solidní podmínky pro výlet na běžkách.
Tentokrát jsem vyrazil přes Liberec do Bedřichova. Auto jsem zaparkoval u tamního lyžařského stationu a po žluté jsem vyrazil do kopců. Bohužel hned na začátku jsem si uvědomil, že při pokusech o běžkování není občas na škodu lyže trochu namazat. Zatímco v sobotu se dalo kopce vybíhat klasickou technikou (nebo v mém případě skluzem, který ji měl co nejvíce připomínat), v pondělí lyže prokluzovaly natolik, že kopce bylo třeba zdolávat výhradně bruslením. A v té chvíli se samozřejmě ozvala třísla a také ruce namožené ze soboty. Jenže na nějaké mazání už bylo v kopcích pozdě.

Na Olivetské hořeSníh se na některých místech začínal měnit na hustou břečku a já se vydal do souboje z kopcovitým terénem. Výběh na rozcestí U nové louky ještě docela šel, ale boj s táhlým stoupáním na Hřebínek už byl docela na krev. Nahoře na rozcestí u kiosku však zvítězil sportovní duch a já se rozhodl, že se do Bedřichova nebudu vracet úplně stejnou cestou, nýbrž jsem se opět napojil na trať Jizerské padesátky a vydal jsem se směrem k Bílé kuchyni. O tom, jak jsem si k tomuto rozhodnutí gratuloval ve stoupání na Olivetskou horu, nelze při pohledu na výškový profil dlouze pochybovat. Nakonec jsem byl rád, že jsem se ke kulminačnímu bodu v nadmořské výšce 872 metrů vůbec vydrápal.
Následující dvou kilometrový sjezd by se mohl jevit jako odpočinkový úsek, jenomže na mokrém sněhu tentokrát lyže nejely tak, jako v sobotu na prašanu, a ruce byly občas nuceny pracovat trochu nad plán. Z posledních sil jsem ještě absolvoval výběh ke Gregorovu kříži a také návrat na rozcestí U nové louky a táhlý dva kilometry dlouhý sjezd do Bedřichova jsem už vítal s neskrývanou úlevou.

Takhle nějak tedy probíhalo mé lyžařské vzepjetí na přelomu starého a nového roku. Teď, když píšu tento článek, to pomalu začíná vypadat, že by se sníh mohl objevit i na běžkařských tratích na Táborsku – v okolí Jistebnice a u Polánky. Tudíž by mé lyžařské snažení mohlo mít brzkého pokračování…

1 comment to Jizerské běžkování

  1. Petr
    Únor 13th, 2015 v 2:51 pm

    Tohle jsou opravdu dobré tipy na trasy, kde se musím někdy na běžky určitě vydat. Ještě hodně dobrých ohlasů jsem slyšel od přátel na Bedřichov (asi to tam je někde poblíž?) a čtu to právě i v tomto článku http://www.topsleva.cz/aktuality/lyzarske-arealy-v-jizerskych-horach/ , takže to k tomu musím přidat. Tento rok to nevyšlo opět díky práci, tak snad příští rok konečně:)

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>